English

Koreja e Veriut lëshon edhe dy raketa balistike në detin e saj lindor

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtria e Koresë së Jugut raportoi se Koreja e Veriut lëshoi dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi në detin e saj lindor.

- Advertisement -

Ky shënon raundin e tretë të lëshimeve raketore të Koresë së Veriut që nga java e kaluar, e cila duket se është në protestë ndaj vendimit të SHBA për të dërguar nëndetësen e saj në Korenë e Jugut.

Raketat u lëshuan radhazi rreth orës 23:55 të kohës lokale të hënën dhe në mesnatë n e së martës, nga një zonë pranë Phenianit, kryeqytetit të Koresë së Veriut.

Sipas Shefit të Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut, të dy raketat udhëtuan rreth 400 kilometra përpara se të binin në ujërat në brigjet lindore të gadishullit Korean.

Agjencitë e inteligjencës të Koresë së Jugut dhe të SHBA-së janë aktualisht duke analizuar lëshimet dhe nuk ka raporte të menjëhershme për dëme.

Roja Bregdetare Japoneze ka lëshuar një paralajmërim për anijet në zonat e prekura që të jenë të kujdesshëm ndaj rënies së mbetjeve nga raketat.

Shefat e Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut në një deklaratë dënuan lëshimet e raketave të Koresë së Veriut si një “provokim të rëndë” që kërcënon paqen dhe stabilitetin rajonal dhe tha se ushtritë e Koresë së Jugut dhe të SHBA-së po punojnë së bashku për të forcuar monitorimin e tyre të aktiviteteve ushtarake të Koresë së Veriut.

Javën e kaluar, USS Kentucky u bë nëndetësja e parë amerikane me armë bërthamore që erdhi në Korenë e Jugut që nga vitet 1980.

Koreja e Veriut reagoi ndaj mbërritjes së saj duke testuar raketa balistike dhe lundruese javën e kaluar, duke treguar se mund të kryente sulme bërthamore kundër Koresë së Jugut.

Koretë janë ende teknikisht në luftë pasi një traktat paqeje nuk u nënshkrua kurrë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?