Koreja e Veriut teston raketën më të madhe që prej 2017

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Koreja e Veriut lëshoi raketën më të madhe për testim që prej vitit 2017, të dielën.

Bëhet fjalë për një raketë me rreze të mesme, e cila arriti një lartësi prej 2000 km, e më pas zbriti në detin e Japonisë.

Japonia, Koreja e Jugut dhe SHBA-ja e kanë dënuar lëshimin e kësaj rakete.

- Advertisement -

Ky është testimi i shtatë i raketave brenda janarit i Koresë së Veriut.

OKB-ja e ndalon Korenë e Veriut që të bëjë testime të armëve balistike dhe bërthamore, duke i vendosur sanksione të rrepta.

Por shteti i Azisë Lindore e kundërshton këtë ndalim herë pas herë, me udhëheqësin Kim Jong-un që është zotuar të forcojë mbrojtjen e vendit të tij.

Ekspertët kanë sugjeruar arsye të shumta për valën e lëshimeve të raketave, duke përfshirë sinjalet politike për fuqitë globale dhe rajonale, presionin e Kim Jong-un ndaj SHBA-së, dhe nevojën praktike për të testuar teknologjinë e re të raketave dhe sistemet e komandës ushtarake.

Testimet e raketave janë rritur, në një kohë që ekonomia e Koresë së Veriut është e lëkundur për shkak të sanksioneve të SHBA, vështirësive të lidhura me pandeminë dhe keqmenaxhimin e brendshëm.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazetari: Edhe 1 mijë Adem Jasharë po të ishin, Kosova do ishte territor i Serbisë

Gazetari Albi Xhunga tha në “Now me Erla Mëhillin” se edhe 1 mijë Adem Jasharë po të ishin, Kosova do të ishte territor i...

“SHBA është me ne”, Bido: Si mund të fitojmë ndaj Serbisë si shqiptarë të bashkuar

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido tha në emisionin Now në Euronews Albania se deklaratat e DASH kanë qenë të qarta dhe kambanë...

VIDEO| Autobusi që shpërtheu në flakë në Itali me turistë, të paktën 21 viktima

Një autobus ka dalë nga rruga dhe ka rënë nga një lartësi të paktën 10 metra mbi shinat e një hekurudhe në Mestre, një...

TË FUNDIT

Gazetari: Edhe 1 mijë Adem Jasharë po të ishin, Kosova do ishte territor i Serbisë

Gazetari Albi Xhunga tha në “Now me Erla Mëhillin” se edhe 1 mijë Adem Jasharë po të ishin, Kosova do të ishte territor i...

“SHBA është me ne”, Bido: Si mund të fitojmë ndaj Serbisë si shqiptarë të bashkuar

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido tha në emisionin Now në Euronews Albania se deklaratat e DASH kanë qenë të qarta dhe kambanë...

VIDEO| Autobusi që shpërtheu në flakë në Itali me turistë, të paktën 21 viktima

Një autobus ka dalë nga rruga dhe ka rënë nga një lartësi të paktën 10 metra mbi shinat e një hekurudhe në Mestre, një...

Politikani i opozitës serbe: E njohim Kosovën si shtet të pavarur, Vuçiç kriminel

Politikani i opozitës serbe, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se ata e njohin Kosovën si shtet të pavarur,...

Analisti: Ja plani i Vuçiçit për të shpëtuar të tmerrshmin Radoiçiç

Analisti Neritan Alibali tha në emisionin Now në Euronews Albania se duke e arrestuar, Serbia po e mbron Milan Radoiçiç. Alibali u shpreh se me...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×