English

Kosova ndan 200 mijë euro për shqiptarët e Luginës së Preshevës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria e Kosovës ka vendosur që të ndajë një shumë prej 200 mijë eurosh, për sigurimin e librave për shqiptarët e Luginës së Preshevës.

- Advertisement -

Vendimi u mor këtë të mëkurë gjatë mbledhjes së qeverisë. Në mbledhjen e sotme, qeveria mori një sërë vendimesh, ndër të cilat edhe një shumë monetare për Luginën.

Një muaj më parë, qeveria e Kosovës dha 50 mijë euro ndihmë për Luginën e Preshevës.

Asokohe, kryeministri Albin Kurti u shpreh se kjo ishte një kërkesë e Këshillit Nacional Shqiptar dhe përfaqësuesve të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit.

“Me qëllim të përkrahjes së kauzës politike të shqiptarëve të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit dhe në bazë të kërkesës së parashtruar propozohet të ndahet mjetet në vlerë prej 50 mijë euro në mbështetje të aktiviteteve lobuese të Këshillit Kombëtar Shqiptar dhe përfaqësuesve shqiptarë atje. Mjetet propozohen të ndahen nga mjetet e buxhetuara te Zyra e Kryeministrit në programin “Përkrahje për Luginën e Preshevës”, tha Kurti.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×