Kreu i Wagner i bën thirrje Putin t’i japë fund luftës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shefi i grupit mercenar rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin, ka shkaktuar bujë me një postim në Telegram për atë që potencialisht mund të jetë fund i luftës në Ukrainë.

Shumë media ukrainase i kanë kushtuar vëmendje pjesës së tekstit të 61-vjeçarit, në të cilin është thënë: “Pushteti dhe shoqëria, sot duhet të vendosë ndalesë në operacionin special ushtarak”, transmeton agjencia e lajmeve dpa.

Edhe pas më shumë se një viti të luftës, Rusia ende i referohet luftës në Ukrainë si “operacion special ushtarak”.

- Advertisement -

Prigozhin, i cili e ka postuar këtë tekst të premten në Telegram, ka shtuar se “varianti ideal do të ishte që të përfundonte operacioni special ushtarak dhe Rusia të shpallte se i ka arritur të gjitha synimet e planifikuara – dhe në njëfarë mënyrë i kemi arritur ato”.

Rusia e ka nisur luftën në Ukrainë në shkurt të vitit të kaluar, mirëpo nuk ka arritur të depërtojë në Kiev dhe qytete tjera të mëdha.

Forcat ruse kanë pushtuar pjesë në lindje dhe jug të Ukrainës, përfshirë edhe Gadishullin e Krimesë, të cilin e kanë aneksuar më 2014.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...

Protesta për vrasjen e Liridonës/ Aktivistja: Do dalim në terr të kërkojmë drejtësi

Luljeta Demolli, drejtoreshë te “Qendra Kosovare për studime gjinore”, ishte këtë të hënë e ftuar në Euronews Albania për të folur rreth ngjarjes tragjike...

TË FUNDIT

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...

Protesta për vrasjen e Liridonës/ Aktivistja: Do dalim në terr të kërkojmë drejtësi

Luljeta Demolli, drejtoreshë te “Qendra Kosovare për studime gjinore”, ishte këtë të hënë e ftuar në Euronews Albania për të folur rreth ngjarjes tragjike...

Zgjedhjet në Serbi, Analisti: Vuçiç do vjedhë vota, do shpërthejnë protestat masive

Analisti Fatmir Sheholli ka parashikuar protesta masive pas zgjedhjeve në Serbi, që do të çojnë në rrëzimin e presidentit aktual Aleksandër Vuçiç nga pushteti. Përmes...

Presidenti Duka për shortin në Itali: S’na ka falur njeri gjë, tentojmë gjithçka

Italia është një nga rivalët e Kombëtares sonë në “Euro 2024” dhe kjo e ka rritur interesin e mediave “axurre”. Presidenti i Federatës Shqiptare...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×