English

Kryeministri i Indisë përuron tempullin hindu mbi xhaminë e rrafshuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Indisë Narendra Modi ka inauguruar një tempull madhështor të zotit hindu Ram në qytetin e Ayodhya.

- Advertisement -

Tempulli zëvendëson një xhami të shekullit të 16-të të rrafshuar nga turmat hindu në vitin 1992. Prishja kishte shkaktuar trazira mbarëkombëtare në të cilat vdiqën rreth 2000 njerëz.

Mijëra të ftuar, duke përfshirë yjet më të njohur të kinemase dhe lojtarët e kriketit, morën pjesë në përurimin e tempullit në Ayodhya.

Por disa shikues hindu dhe shumica e opozitës e bojkotuan atë, duke thënë se Modi po e përdorte atë për përfitime politike.

Zgjedhjet e përgjithshme priten në Indi në muajt e ardhshëm dhe rivalët politikë të Modi thonë se Partia qeverisëse Bharatiya Janata (BJP) do të kërkojë vota në emër të tempullit në një vend ku 80% e popullsisë janë hindu.

Kritikët kanë akuzuar gjithashtu qeverinë se e ka tepruar me atë që në thelb është një festë fetare në një vend që – sipas kushtetutës së tij – është laik.

Tempulli është ndërtuar me një kosto prej 217 milionë dollarë (170 milion £) – Trusti i tempullit thotë se është financuar nga donacionet private.

Ceremonia, e cila u transmetua drejtpërdrejt në televizion, tregoi Modin duke kryer rituale fetare brenda shenjtërores së tempullit së bashku me priftërinjtë dhe Mohan Bhagwat, kreun e Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS) – burimi ideologjik i partive nacionaliste hindu. U hap vetëm kati përdhe i tempullit – pjesa tjetër e strukturës pritet të përfundojë vetëm deri në fund të vitit.

Tempulli përmbush një premtim nacionalist hindu prej dekadash për të ndërtuar një faltore për Lord Ram në Ayodhya – qyteti i pikës së ndezjes po merr një ndryshim të madh për ta shndërruar atë në një destinacion për pelegrinët dhe turistët nga e gjithë bota.

Shumë hindu besojnë se Ayodhya është vendlindja e Ramit dhe xhamia Babri u ndërtua nga pushtuesit myslimanë në rrënojat e një tempulli Ram në vendin e saktë ku lindi perëndia hindu. Lëvizja për të ndërtuar një tempull në të njëjtin vend ishte një faktor kryesor që e shtyu BJP-në në rëndësinë politike në vitet 1990.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?