Kryeministri Rama premton “Korridorin Blu” edhe pa ndihmën e BE-së

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërtimi i “Korridorit Blu” është një premtim i pashkruar në programin qeverisës. Por, kryeministri Edi Rama është zotuar ta bëjë edhe nëse Bashkimi Evropian nuk do ta financojë.

“Në harkun e pesë viteve do të kemi një autostradë të realizuar me standarde evropiane nga Murriqani në Fier, duke kaluar përmes Milotit, Thumanës, Kasharit dhe Rrogozhinës. Kemi pritur më gjatë seç duhet të prisnim”, u shpreh Rama.

Kjo vepër vjen si përpjekje e radhës e qeverisë, pas dështimit të tenderit të segmentit Milot-Fier në vitin 2020, njëkohësisht edhe si investimi i vetëm i ri rrugor.

- Advertisement -

Në program, rrugët e para që do të përfundojnë të plota janë Rruga e Arbrit dhe Kardhiq Delvinë. Puna për këtë të fundit duket se do të shpejtohet, pasi në dokumentin e buxhetit rruga dorëzohet në vitin 2023.

Madje, këto dy vite, do të jenë kantiere të hapura edhe për rrugët e tjera të nisura ndër vite.

Për transportin, qeveria angazhohet të zgjerojë rrjetin edhe me dy aeroporte të tjerë në Vlorë e Sarandë dhe me hekurudhën Tiranë-Rinas-Durrës.

Në dokument përmendet edhe transformimi i Portit të Durrësit, si një prej investimeve më të kushtueshme, puna për të cilin do të nisë në janar të vitit 2022.

 
Etiketimet

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

TË FUNDIT

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×