Kryetarja e Kuvendit pret Ambasadoren e re të Greqisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, priti në një taim këtë të mërkurë ambasadoren e re të Greqisë, Konstantina Kamitsi.

Nikolla i shprehu Ambasadores Kamitsi urimet më të mira për detyrën e saj në Shqipëri si edhe besimin se gjatë këtij misioni do të kontribuojë në avancimin e bashkëpunimit dypalësh.

“Bashkëpunimi i shkëlqyer politik dhe ekonomik mes Shqipërisë dhe Greqisë frymëzohet nga fryma e fqinjësisë së mirë, interesat e përbashkëta strategjike, partneriteti në NATO dhe perspektiva e përbashkët evropiane. Emigrantët shqiptarë në Greqi dhe minoriteti grek në Shqipëri shërbejnë si ura miqësie e bashkëpunimi mes dy vendeve. Ne i jemi mirënjohës Greqisë për mbështetjen e vendosur të për integrimin evropian të Shqipërisë dhe suksesin e negociatave të anëtarësimit. Bashkëpunimi shumë i mirë mes Kuvendit të Shqipërisë dhe Parlamentit të Greqisë nxit bashkëpunimin në të gjitha fushat dhe i shërben miqësisë mes popujve tanë.”, nënvizoi Nikolla.

- Advertisement -

Nga ana tjetër, ambasadorja Konstantina Kamitsi shprehu mirënjohjen për vlerësimin e bashkëpunimit dypalësh dhe nënvizoi se do të punojë për avancimin e këtij bashkëpunimi. Greqia do të vijojë të mbështesë rrugëtimin evropian të Shqipërisë dhe do të nxisë rritjen e bashkëpunimit ekonomik dhe të investimeve greke në Shqipëri, pas kapërcimit të krizës së dekadës së fundit.

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Nuk kursehet Lionel Messi, dhuron 3.5 mln € për Turqinë dhe Sirinë

Fondacioni i lojtarit të njohur ndërkombëtarisht Lionel Messi ka dhënë një ndihmë të madhe financiare për njerëzit e prekur nga tërtmeti i frikshëm. Mesi dhuron...

Habit anëtari i Dumës ruse: Turqit s’po luftojnë me ne, pse të më vij keq që vdesin

Këshilltari i Ministrit të Brendshëm të Ukrainas, Anton Gerashchenko, ka shpërndarë në Tëitter një video nga një debat televiziv në Rusi, ku një anëtar...

Kalon në Këshillin e Ministrave projekt-ligji i qeverisjes elektronike, detajet

Këshilli i Ministrave miratoi në mbledhjen e kësaj të mërkure pr.ligjin e qeverisjes elektronike. Lajmin e ka bërë me dije zv/kryeministrja njëherësh ministre e Infrastrukturës...

TË FUNDIT

Nuk kursehet Lionel Messi, dhuron 3.5 mln € për Turqinë dhe Sirinë

Fondacioni i lojtarit të njohur ndërkombëtarisht Lionel Messi ka dhënë një ndihmë të madhe financiare për njerëzit e prekur nga tërtmeti i frikshëm. Mesi dhuron...

Habit anëtari i Dumës ruse: Turqit s’po luftojnë me ne, pse të më vij keq që vdesin

Këshilltari i Ministrit të Brendshëm të Ukrainas, Anton Gerashchenko, ka shpërndarë në Tëitter një video nga një debat televiziv në Rusi, ku një anëtar...

Kalon në Këshillin e Ministrave projekt-ligji i qeverisjes elektronike, detajet

Këshilli i Ministrave miratoi në mbledhjen e kësaj të mërkure pr.ligjin e qeverisjes elektronike. Lajmin e ka bërë me dije zv/kryeministrja njëherësh ministre e Infrastrukturës...

Rritet bilanci tragjik në Siri dhe Turqi, shkon mbi 11 mijë numri i viktimave

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë ka arritur në të paktën 11,104, sipas autoriteteve. Ne Turqi, numri i të...

Aplikacioni “Aktivisti”, Meta: Krim zgjedhor, po detyrohet administrata për “like”

Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka akuzuar Partinë Socialiste se po përdor aplikacionin “Aktivisti” për të kontrolluar administratën publike në “like-t” dhe...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×