English

“Ku ka interes Rusia të zhvendosë luftën”, analisti: Vendet që rrezikohen

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Neritan Alibali ishte këtë të diel i ftuar në “Review” në Euronews Albania për të folur për “zonat e nxehta” ku duket se lufta është afër.

- Advertisement -

Ai tha se Rusia ka pasur interes që të kishte konflikte të tjera pasi në këtë formë vëmendja e SHBA-së do të shpërndahet edhe në vende të tjera të cilat do ti mbështesë si nga ana financiare dhe nga ana ushtarake. Alibali bëri një analizë  të shkurtër të vendeve ku kanë nisur tashmë konfliktet:

“Arriti një moment, ku ishte në negociata Arabia Saudite dhe Izraeli. Pikërisht në këtë periudhë ne kishim konfliktin e madh të Ukrainës dhe për Rusinë kishte interes për të hapur vatra të tjera të nxehta tëtjera, për të shkëputur vëmendjen nga ky konflikt dhe për të zhvendosur mbështetjen financiare dhe ushtarake të shteteve të Bashkuara dhe të perëndimit në drejtime të tjera.

Kishim konfliktin që gati-gati po nxehej për Tajvanin. Kemi parë që gati u godit Tajvani nga republikë populllore e Kinës dhe kemi një Iran të izoluar nga administrata Trump. Ai prishi edhe marrëveshjen për kontrollin e armëve të Iranit, gjë që e nxiste Iranin për të krijuar një konflikt të nxehtë në mënyrë që bota arabe të krijonter një konflikt mes Izraelit dhe SHBA-së “,-tha Neritan Alibali.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?