Kufomat e pavarrosura dhe uji i helmuar shtojnë frikën për kolerë në Mariupol

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Mariupol, qyteti port i shkatërruar juglindor i Ukrainës tani nën pushtimin rus, frika është zhvendosur nga bombardimet e pamëshirshme në përkeqësimin e kushteve sanitare: ujërat e zeza që derdhen në ujin e pijshëm dhe frika për një shpërthimi kolere, raporton CNN.

Të hënën, një nga zyrtarët lokalë të mërguar të qytetit tha se zyrtarët rusë tani në kontroll të Mariupolit po konsideronin vendosjen e një karantine në qytet, ku kufomat e dekompozuara dhe mbeturinat po ndotnin ujin e pijshëm, duke i vënë banorët e mbetur para rrezikut të kolerës dhe sëmundjeve të tjera.

“Ka bisedime për karantinë. Qyteti po mbyllet në heshtje”, tha këshilltari i kryebashkiakut Petro Andriushchenko, një burim i besueshëm informacioni nga banorët e mbetur në qytet.

- Advertisement -

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka ngritur alarmin për mundësinë e shpërthimit të kolerës në Mariupol dhe ka vendosur paraprakisht vaksinat në Dnipro, por nuk është e qartë se si do të arrijnë te banorët. Kolera, një infeksion që shkakton diarre akute, lidhet me aksesin e pamjaftueshëm në ujë të pastër dhe vret dhjetëra mijëra në mbarë botën çdo vit, sipas OBSH-së.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

TË FUNDIT

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×