Kurti: Çmimet e karburanteve krahasuar me rajonin janë stabilizuar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti u shpreh se është evidente që në Kosovë janë rritur çmimet, por nuk është vendi i vetëm që po përballet me këtë situatë.

Ai tha se pas vendimit për kufizim të fitimit për karburantet edhe çmimi i këtyre produkteve është stabilizuar.

“Kosova nuk është e vetme në këtë situatë të rritje të çmimeve, çmimet janë rritur globalisht edhe për shkak të kufizimeve në zinxhirin e furnizimit, pra kryesisht kemi të bëjmë me inflacion të importuar mbi të cilin ne si qeveri nuk është se kem ndonjë mënyrë kontrolli apo ndikimin. Si qeveri kemi bërë maksimumin që të sigurohemi se po i marrim masat e nevojshme për të arritur tri qëllime kryesore. E para të parandalojmë presionet inflacione të brendshme për aq sa mundemi, e dyta të mbështesim ata që kanë më së shumti nevojë dhe e treta të ndërmarrim masa kundër tregtarëve spekulantë që tentojnë të shfrytëzojnë këtë krizë për të trashur fitimet e tyre”, theksoi ai.

- Advertisement -

Duke listuar masat që kanë ndërmarrë për krizën energjetike dhe masat e tjera, Kurti tha se për çmimet e karburanteve pas vendimit për kufizim të marzhës së fitim edhe këto çmime janë stabilizuar.

“Për çmimin e karburanteve kemi marrë vendim për kufizim të marzhës së fitimit dhe tani çmimet janë stabilizuar  krahasuar me rajon nafta tek ne është për 23 cent më lirë se sa në Shqipëri, kur 9 cent më shtrenjtë se sa Maqedoninë e Veriut, kurse benzina është 23 cent më lirë sesa në Shqipëri dhe 2 cent më lirë sesa në Maqedoninë e Veriut”, u shpreh ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Iu largua gruaja, shtetasi në Kosovë i vendos flakën pronës së familjarëve të saj

Një person është arrestuar nën dyshimin se ia vuri flakën qëllimisht një lokali në qytetin verior të Kosovës, Zubin Potok. Sipas Policisë së Kosovës, ngjarja...

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

TË FUNDIT

Iu largua gruaja, shtetasi në Kosovë i vendos flakën pronës së familjarëve të saj

Një person është arrestuar nën dyshimin se ia vuri flakën qëllimisht një lokali në qytetin verior të Kosovës, Zubin Potok. Sipas Policisë së Kosovës, ngjarja...

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×