Kush do të garojë me logon e PD-së më 14 maj? Flet Ilirjan Celibashi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryekomisioneri Shtetëror për Zgjedhjet, Ilirjan Celibashi deklaroi se aktualisht, Partia Demokratike ka përfaqësues në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, Marash Logun dhe Indrit Sefën.

Këta dy persona, mbështesin grupimin e Enkelejd Alibeajt.

Por Celibashi, në një deklaratë për mediat, nënvizoi se nëse do të vijë një kërkesë për regjistrim të përfaqësuesve të tjerë, KQZ-ja do të vlerësojë legjitimitetin e dokumentacionit lë lëshuar nga gjykata.

- Advertisement -

“Ne kemi komunikim institucional me Partinë Demokratike. Deri në momentin që ne flasim, përfaqësues të PD-së në KQZ është Marash Logu dhe Indrit Sefa. Por natyrisht që në kuadërtë komunikimeve qoftë edhe të karakterit profesional, kemi komunikime, qoftë e dheme Ivi Kason, qoftë me përfaqësues të tjerë të partive politike.  Ne do të vlerësojmë legjitimitetin e atij që përcjell dokumentacion në KQZ. Në çfarë kuptimi legjitimiteti?  Në kuptimin që është apo nuk është ky person, me tagrin për të përcjellë në emër të PD-së, kërkesa të ndyshme, propozime.

Sot, janë përfaqësues të PD-së në KQZ, dy zotërinjtë që përmenda. Autorizimi që ata kanë, është në përputhje me parashikimet e Kodit Zgjedhor. Në momentin që do vijë një kërkesë, qoftë edhe për regjistrimin e Partisë Demokratike, do të vlerësojmë legjitimitetin e personit që paraqet atë kërkesën. Ky legjitimitet është i verifikueshëm nga dokumentacioni që KQZ-ja merr nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë. Kjo nuk është një çështje që e vendos KQZ-ja. Ne do të vlerësojmë  momentin që do kemi këto kërkesa, çfarë legjitimiteti ka një person, bazuar në një dokumentacion që nuk e prodhon KQZ-ja”, theksoi ai.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...

Protesta për vrasjen e Liridonës/ Aktivistja: Do dalim në terr të kërkojmë drejtësi

Luljeta Demolli, drejtoreshë te “Qendra Kosovare për studime gjinore”, ishte këtë të hënë e ftuar në Euronews Albania për të folur rreth ngjarjes tragjike...

TË FUNDIT

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...

Protesta për vrasjen e Liridonës/ Aktivistja: Do dalim në terr të kërkojmë drejtësi

Luljeta Demolli, drejtoreshë te “Qendra Kosovare për studime gjinore”, ishte këtë të hënë e ftuar në Euronews Albania për të folur rreth ngjarjes tragjike...

Zgjedhjet në Serbi, Analisti: Vuçiç do vjedhë vota, do shpërthejnë protestat masive

Analisti Fatmir Sheholli ka parashikuar protesta masive pas zgjedhjeve në Serbi, që do të çojnë në rrëzimin e presidentit aktual Aleksandër Vuçiç nga pushteti. Përmes...

Presidenti Duka për shortin në Itali: S’na ka falur njeri gjë, tentojmë gjithçka

Italia është një nga rivalët e Kombëtares sonë në “Euro 2024” dhe kjo e ka rritur interesin e mediave “axurre”. Presidenti i Federatës Shqiptare...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×