English

Kush janë investitorët strategjikë? 25 projekte të miratuara në 6 vite

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Që nga hyrja në fuqi e ligjit, ka pasur 35 kërkesa në Komitetin e Investimeve Strategjike për të marrë statusin e një investimi strategjik.

- Advertisement -

25 nga këto kërkesa janë miratuar, ndërsa 10 janë refuzuar. 11 prej këtyre 25 kërkesave kanë marrë statusin “Investim strategjik, procedurë e veçantë”, dhe 13 të tjera kanë marrë statusin “Investim strategjik, procedurë e asistuar”.

Në vendimin e qeverisë, shpallen 6 sektorë strategjik, ku dhe do të fokusoheshin investimet që do të përfitonin statusin.

Sektori energjetik dhe minerar, transporti, infrastruktura e komunikimeve elektronike dhe mbetjet urbane, turizmi, bujqësia e peshkimi, zonat teknologjike si dhe zonat me përparësi zhvillimi.

Por në një vëzhgim të bërë nga Euronews Albania rezulton se shumica e lejeve që kanë përfituar statusin e investitorit strategjik janë dhënë për projekte në sektorin e turizmit.

Më pas në vendin e dytë janë projektet e dhëna për ferma bujqësore dhe më pas investimet në sektorët e tjerë të ekonomisë.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?