Kush janë investitorët strategjikë? 25 projekte të miratuara në 6 vite

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Që nga hyrja në fuqi e ligjit, ka pasur 35 kërkesa në Komitetin e Investimeve Strategjike për të marrë statusin e një investimi strategjik.

25 nga këto kërkesa janë miratuar, ndërsa 10 janë refuzuar. 11 prej këtyre 25 kërkesave kanë marrë statusin “Investim strategjik, procedurë e veçantë”, dhe 13 të tjera kanë marrë statusin “Investim strategjik, procedurë e asistuar”.

Në vendimin e qeverisë, shpallen 6 sektorë strategjik, ku dhe do të fokusoheshin investimet që do të përfitonin statusin.

- Advertisement -

Sektori energjetik dhe minerar, transporti, infrastruktura e komunikimeve elektronike dhe mbetjet urbane, turizmi, bujqësia e peshkimi, zonat teknologjike si dhe zonat me përparësi zhvillimi.

Por në një vëzhgim të bërë nga Euronews Albania rezulton se shumica e lejeve që kanë përfituar statusin e investitorit strategjik janë dhënë për projekte në sektorin e turizmit.

Më pas në vendin e dytë janë projektet e dhëna për ferma bujqësore dhe më pas investimet në sektorët e tjerë të ekonomisë.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...

KAS vendos rinumërimin e votave për kryetar në një tjetër bashki

KAS ka vendosur të bëjë rinumërimin e votave për kryetar bashkie në Belsh. Rinumërimi është caktuar të kryhet ditën e martë, 6 qershor, në...

Tritan Shehu kërkon mocion me debat për gjenocidin serb: Mbi Kosovën u ushtrua dhunë

Deputeti Tritan Shehu tha në seancën plenare të mbajtur këtë të hënë se qeveria jonë nuk ka guximin e duhur për të dënuar gjenocidin...

TË FUNDIT

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...

KAS vendos rinumërimin e votave për kryetar në një tjetër bashki

KAS ka vendosur të bëjë rinumërimin e votave për kryetar bashkie në Belsh. Rinumërimi është caktuar të kryhet ditën e martë, 6 qershor, në...

Tritan Shehu kërkon mocion me debat për gjenocidin serb: Mbi Kosovën u ushtrua dhunë

Deputeti Tritan Shehu tha në seancën plenare të mbajtur këtë të hënë se qeveria jonë nuk ka guximin e duhur për të dënuar gjenocidin...

Sunak takim me Biden për kreu e ri të NATO-s, për kë po lobon kryeministri britanik

Kryeministri britanik Rishi Sunak do të përdorë udhëtimin e tij në Uashington këtë javë për të bindur presidentin Joe Biden të mbështesë Sekretarin e...

Sula- Manastirliut: Keni krijuar grup parlamentar në burg, do vi dita që ta paguani

Deputeti Dashnor Sula ka reaguar në lidhje me arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në fjalën e tij nga Kuvendi,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×