English

Kush janë IS-K dhe pse sulmuan sallën e koncerteve në Moskë?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pavarësisht përpjekjeve të presidentit Vladimir Putin dhe mediave ruse të kontrolluara nga shteti për të fajësuar për sulmin vdekjeprurës në teatrin e Moskës të së premtes në Ukrainë, më shumë detaje po dalin në lidhje me grupin xhihadist IS-K që ka pretenduar se qëndron pas tij.

- Advertisement -

Kush ose çfarë është IS-K?

IS-K është një shkurtim i Shtetit Islamik-Khorasan – një degë rajonale e grupit të Shtetit Islamik, i cili është ndaluar si një organizatë terroriste nga qeveritë në mbarë botën.

Ai është i fokusuar në Afganistan, Iran dhe Pakistan dhe në Azinë Qendrore.

Grupi i ka dhënë vetes emrin Khorasan pasi ishte pjesë e një kalifati historik islamik që përfshinte atë rajon.

IS-K ka ekzistuar për nëntë vjet, por në muajt e fundit është shfaqur si dega më e rrezikshme e grupit të Shtetit Islamik, me një shtrirje të gjatë dhe një reputacion për brutalitet dhe mizori ekstreme.

Së bashku me atë që ka mbetur nga lidershipi më i gjerë i grupit në Siri dhe Irak, IS-K aspiron për një kalifat islamik mbarëkombëtar të sunduar përmes një interpretimi ultra të rreptë të Sheriatit, ligjit islamik.

Në Afganistan, ajo po zhvillon një kryengritje sporadike, por ende vdekjeprurëse kundër sundimtarëve të vendit, Talebanëve, të cilët i kundërshton mbi baza ideologjike.

A ka kryer IS-K sulme më parë?

Ky grup sulmoi evakuimin kaotik nga aeroporti i Kabulit në vitin 2021 me një bombë vetëvrasëse, duke vrarë 170 afganë dhe 13 ushtarakë amerikanë.

Një vit më pas sulmuan ambasadën ruse në Kabul duke vrarë të paktën gjashtë persona dhe duke plagosur të tjerë.

Grupi ka kryer sulme pa dallim ndaj një materniteti, stacioneve të autobusëve dhe policëve.

Në janar të këtij viti, IS-K kreu një bombardim të dyfishtë të një faltoreje në Kerman Iran, duke vrarë afro 100 iranianë.

Në Rusi ajo ka kryer sulme të shumta në shkallë të vogël, më e fundit është në vitin 2020 – dhe tashmë këtë vit FSB, shërbimi i sigurisë së brendshme të Rusisë, thotë se ka ndaluar disa komplote terroriste.

Kush ishin sulmuesit e Moskës?

Sipas mediave shtetërore ruse, katër burrat e kapur dhe të akuzuar janë të gjithë taxhikë nga republika e Azisë Qendrore të Taxhikistanit, e cila dikur ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik.

Është e qartë nga paraqitja e tyre e rrahur dhe e mavijosur në gjykatë se ata janë marrë në pyetje veçanërisht ashpër deri në pikën e torturës.

Problemi me këtë është sipas normave ndërkombëtare, rrëfimet e tyre do të jenë të pavlefshme – njerëzit do të thonë gjithçka për të ndalur dhimbjen, duke përfshirë rrëfimin e një narrative që është thjesht e pavërtetë.

Raportet kanë dalë se një nga burrat është parë duke kryer mbikëqyrje të vendit në fillim të marsit, rreth kohës kur SHBA paralajmëroi Rusinë se ekzistonte një kërcënim i menjëhershëm i një sulmi terrorist në një hapësirë ​​publike – një paralajmërim që Kremlini e hodhi poshtë në atë kohë si “propagandë”.

Një raport tjetër thotë se të paktën dy nga sulmuesit mbërritën në Rusi kohët e fundit, duke nënkuptuar se ky ishte një “ekip i goditur” i dërguar nga IS-K, dhe jo një qeli e fjetur e banorëve.

Pse ata synuan Rusinë?

IS-K konsideron se shumica e botës janë armiqtë e tyre. Rusia është lart në listën e tyre, së bashku me SHBA-në, Evropën, Izraelin, hebrenjtë, të krishterët, myslimanët shiitë, talebanët dhe të gjithë sundimtarët e shteteve me shumicë myslimane, të cilët ata i konsiderojnë si “apostatë”.

Armiqësia e Shtetit Islamik ndaj Rusisë shkon prapa në luftërat çeçene në vitet 1990 dhe në fillim të viteve 2000, kur forcat e Moskës shkatërruan kryeqytetin çeçen Grozny.

Kohët e fundit, Rusia hyri në luftën civile siriane në anën e aleatit të saj, presidentit Bashar al-Assad, dhe forcat ajrore ruse kanë kryer bombardime të panumërta të pozicioneve rebele dhe civile, duke vrarë një numër të madh të grupit të Shtetit Islamik dhe Al-Kaedës. luftëtarë të lidhur.

Në Afganistan, IS-K e sheh Rusinë si një aleate të talebanëve, kjo është arsyeja pse ata sulmuan ambasadën ruse në Kabul në 2022.

Ata gjithashtu mbajnë mëri për 10 vitet e pushtimit brutal sovjetik të atij vendi nga 1979-89.

Pastaj është situata brenda vetë Rusisë.

Rusia shihet nga IS-K si një vend shumë i krishterë dhe video e tyre e postuar pas sulmit në Moskë flet për vrasjen e të krishterëve.

Punëtorët emigrantë Taxhik dhe të tjerë të Azisë Qendrore ndonjëherë janë subjekt i një shkalle ngacmimi dhe dyshimi nga FSB-ja, ndërsa ajo kërkon të parandalojë sulmet terroriste.

Së fundi, Rusia – një komb i shpërqendruar aktualisht nga lufta e tij në shkallë të gjerë me fqinjin e saj Ukrainën – mund të ketë qenë thjesht një objektiv i përshtatshëm mundësish për IS-K, një vend ku armët ishin në dispozicion dhe niveli i sigurisë i ulët.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?