English

Liderët e G7 do t’i japin Ukrainës miliarda $ hua duke përdorur asetet e ngrira ruse

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Liderët e shtatë vendeve më të industrializuara në botë (G7) u pajtuan të enjten t’ia japin Ukrainës 50 miliardë dollarë hua duke i përdorur asetet e ngrira ruse.

- Advertisement -

Diplomatët konfirmuan se pajtueshmëria për këtë marrëveshje u arrit madje para se liderët të mbërrinin në Itali për samitin treditor të G7-ës.

Hollësitë e marrëveshjes do të diskutohen gjatë takimit të tyre në Itali, por Kievi pritet t’i marrë paratë kah fundi i këtij viti.

Britania dhe Kanada gjithashtu njoftuan, veçmas, mbështetje të re financiare dhe ushtarake për Kievin.

Kanada, anëtare e G7-ës njoftoi më 13 qershor se po dërgonte dorëzimin parë të automjeteve të reja të blinduara në Ukrainë.

Ministri i Mbrojtjes, Bill Blair, tha se trupat ukrainase do të trajnohen për t’i përdorur ato.

Përveç kësaj, Britania tha se do të njoftonte për 309.5 milionë dollarë ndihmë humanitare për Ukrainën, gjatë samitit.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?