English

Liderët e G7-s, sot takim virtual për sulmet ruse ndaj Ukrainës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sot, liderët e grupit G7 do të zhvillojnë një takim virtual për të diskutuar për sulmet e njëpasnjëshme ndaj qyteteve ukrainase.

- Advertisement -

Gjatë thirrjes së sotme, liderët duke përfshirë presidentin e SHBA-së, Joe Biden dhe kryeministren e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss pritet të ritheksojnë mbështetjen e tyre për Ukrainën.

Në takim pritet që të marrë pjesë edhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Gjatë ditëve të fundit, forcat ruse sulmuan me raketa Kievin dhe disa qytete të tjera të Ukrianës si Dnipro, Odessa, Mykolaiv, Khmelnytski, Zhytomyr dhe Lviv.

Këto sulme erdhën si një përgjigje e Vladimir Putin ndaj shkatërrimit të urës midis Krimesë dhe Rusisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?