Ligji për dosjet, gazetari Papa: Të përfshihen edhe xhelatët, hetuesit e prokurorët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Robert Papa thotë se në ligjin e ri për dosjet, duhet të përfshihen edhe xhelatët, hetuesit, prokurorët dhe kryetarët e degëve.

Në një intervistë për Euronews Albania, Papa u shpreh se dosjet duhet të hapen dhe bashkëpunëtorët e Sigurimit duhet të dënohen.

Në lidhje me dekomunistizimin në politikë, Papa tha se Partia Socialiste po kërkon që përmes hapjes së dosjeve, të heqë nga politika kryedemokratin, Sali Berisha dhe kreun e Partisë së Lirisë, Ilir Meta.

- Advertisement -

“Ideja është që të largojnë Metën dhe Berishën. Metën, sepse ka dalë diçka në dosje. Ai duhet ta provojë, shkon, bën një kërkesë dhe vjen dosja. Ndërsa, Berishën duke e akuzuaer se ka qenë anëtar i Partisë së Punës, njeriu ndryshon gjatë jetës. Me votë ata mund ta kalojnë. Pastaj, siç ka ndodhur çdo gjë në Shqipëri, shkon në Kushtetuese, shkon në Strasburg, loja hapet.

Dosjet duhet të hapen, bashkëpunëtorët e Sigurimit duhet të dënohen. Por ne harrojmë kryesorët, xhelatët, hetuesit, prokurorët, kryetarët e degëve. Nëse ata nuk përfshihen në ligj, dalim prapë aty. Diktatura ka përgjegjës, ata që janë përgjegjës duhet të dënohen”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Në kuadër të operacionit policor të koduar “Territor i Pastër”,  ditën e sotme në Krujë janë kultivuar 108 bimë narkotike. Policia bën m e dije...

TË FUNDIT

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Në kuadër të operacionit policor të koduar “Territor i Pastër”,  ditën e sotme në Krujë janë kultivuar 108 bimë narkotike. Policia bën m e dije...

Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon për Euronews marrjen e dokumentit

Kryeministri Edi Rama, njoftoi ditën e djeshme përmes një konference për shtyp, se i ka dorëzuar kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrit francez Emanuel...

EMRI| Grabitet banesa e gjyqtares së Durrësit

Shtëpia e një gjyqtareje në Durrës është grabitur. Shpëtime Pitaku është gjyqtarja e grabitur e cila ka shkuar këtë të premte në polici ku...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×