English

Lituania mbyll dy pika kufitare të Bjellorusisë për shkak të kërcënimit nga ‘Wagner’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lituania mbylli dy nga gjashtë pikat e saj kufitare me Bjellorusinë fqinje të premten për të kundërshtuar rrezikun e paraqitur nga grupi mercenar rus Wagner, kanë njoftuar autoritetet.

- Advertisement -

“Kalimet kufitare Sumsko dhe Tvereciaus u mbyllën në mesnatë”, tha Lina Laurinaityte-Grigiene, zëdhënëse e rojeve kufitare lituaneze, duke shtuar se gardhe me tela me gjemba do të ngriheshin më vonë gjatë ditës.

Lituania, një anëtare e NATO-s që kufizohet me Bjellorusinë dhe Rusinë, po përgjigjet në këtë mënyrë për shkak të tensioneve në rritje me fqinjët e saj, përfshirë Bjellorusinë, të cilën Vilnius e akuzon për provokime.

Ky vendim është motivuar edhe nga lufta kundër kontrabandës. Katër pikat e tjera të kalimit janë të pajisura me sisteme të zbulimit me rreze X, ndryshe nga dy të tjerat e mbyllura të premten.

Në gjysmën e parë të vitit, lituanezët kaluan kufirin me Bjellorusinë 230,000 herë.

Vilnius ka frikë se autoritetet në Minsk do të përfitojnë nga kjo në përpjekje për të rekrutuar spiunë nga radhët e udhëtarëve duke përdorur shantazhe ose forma të tjera presioni.

Autoritetet në Minsk e kanë përshkruar vendimin e marrë nga fqinji i tyre lituanez si “i largët”.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×