English

Lufta në Gaza| Hamasi pranon kushtet e marrëveshjes së armëpushimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Udhëheqja e Hamasit thotë se ka pranuar kushtet e një marrëveshjeje armëpushimi në Gaza. Në një deklaratë, grupi thotë se ka informuar ndërmjetësuesit e Katarit dhe Egjiptit për vendimin e tij.

- Advertisement -

Sipas BBC, detajet ende nuk janë bërë të ditura, duke përfshirë sa do të zgjasë dhe çfarë do të thotë kjo për pengjet që mbahen në Gaza.

Një zyrtar i Hamasit thotë se “topi është tani në fushën e Izraelit” pasi grupi ka treguar se do të pranonte kushtet e një propozimi për armëpushim.

Në një deklaratë të publikuar në faqen e saj zyrtare, Hamasi thotë se lideri i saj, Ismail Haniyeh, zhvilloi një bisedë telefonike me kryeministrin e Katarit, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani dhe me ministrin egjiptian të inteligjencës, Abbas Kamel, dhe i informoi ata për Hamasin. miratimin e propozimit të tyre në lidhje me një marrëveshje armëpushimi.

Deklarata e Hamasit se pranon një propozim për armëpushim erdhi pasi për javë të tëra bisedimet e ndërmjetësuara dukej se kishin ngecur. Negociatat kanë qenë të vështira, duke përfshirë jo vetëm Hamasin dhe Izraelin në mënyrë indirekte, por edhe SHBA-në, Katarin dhe Egjiptin.

Në këtë pikë, është e paqartë saktësisht se çfarë do të thotë Hamasi që pranon, por ditët e fundit raportet e pakonfirmuara folën për një marrëveshje me faza, e cila do të lirojë dhjetëra pengje izraelite në këmbim të një numri shumë më të madh të të burgosurve palestinezë në Izrael, mes një pauze në duke luftuar.

Hamasi ishte përpjekur për një fund të plotë të luftës, por Izraeli e ka bërë të qartë se kjo është diçka që nuk mund ta pranojë, pasi do të lejonte Hamasin të mbijetonte.

Deklarata e Hamasit erdhi disa orë pasi Izraeli, për herë të parë, urdhëroi palestinezët të evakuoheshin nga një pjesë e qytetit jugor të Gazës, Rafah, në përgatitje për një operacion, një veprim që mund të kishte bërë presion në rritje ndaj Hamasit për ta shmangur atë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?