English

Lufta në Gaza| Izraeli urdhëron civilët palestinezë të largohen

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtria izraelite ka urdhëruar të gjithë civilët palestinezë të largohen nga qyteti i Gazës ndërsa godet selinë e UNRWA-s atje, një ditë pasi të paktën 27 persona u vranë dhe 53 u plagosën në një sulm izraelit në një shkollë që strehoi civilë të zhvendosur në Khan Younis.

- Advertisement -

Ushtria izraelite ka urdhëruar të gjithë civilët palestinezë të largohen nga qyteti i Gazës ndërsa godet selinë e UNRWA-s atje, një ditë pasi të paktën 27 persona u vranë dhe 53 u plagosën në një sulm izraelit në një shkollë që strehoi civilë të zhvendosur në Khan Younis.

Ndërkohë Ministria e Shëndetësisë e Gazës, tha se numri i të vdekurve në Rripin e Gazës që nga 7 tetori është 38,295.

Më shumë se 10,000 palestinezë janë ende nën rrënojat e shtëpive të shkatërruara, duke përfshirë mbi 5,000 fëmijë.

Gjithsej 34 fëmijë në të gjithë Rripin e Gazës, veçanërisht në zonat veriore, vdiqën si pasojë e kequshqyerjes dhe dehidrimit.

Zyra e Qeverisë për Media tha më 1 maj se humbjet dhe shkatërrimet nga sulmi i vazhdueshëm izraelit në Gaza tejkalojnë 33 miliardë dollarë.

Rreth 140 varre masive janë zbuluar në të gjithë Rripin e Gazës, sipas grupit EuroMed Rights. Shtatë varreza masive u gjetën në tre spitale që përmbanin mbi 520 trupa, përfshirë fëmijë dhe gra, sipas ministrisë së shëndetësisë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?