Lufta në Ukrainë, Stoltenberg bën thirrje për më shumë armë nga aleatët e NATO-s

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, u ka bërë thirrje vendeve anëtare të NATO-së që t’i japin sa më shumë armë Ukrainës, pasi sipas tij kjo është e vetmja mënyrë për të arritur paqen.

“Mund të tingëllojë paradoksale, por mbështetja ushtarake për Ukrainën është rruga më e shpejtë drejt paqes ,” tha zoti Stoltenberg për Agjencinë Gjermane të Lajmeve (dpa), duke shtuar se presidenti rus Vladimir Putin duhet të jetë i sigurt se nuk do t’ia arrijë qëllimit të tij për të marrë kontrollin e Ukrainës.

Duke iu referuar të drejtës së Ukrainës për vetëmbrojtje, ai gjithashtu vuri në dukje se sulmet e fundit ukrainase kundër objektivave ushtarake në Rusi janë absolutisht legjitime, pasi çdo vend ka të drejtë të mbrohet.

- Advertisement -

Duke iu përgjigjur një pyetjeje nëse Perëndimi duhet të armatosë Ukrainën me raketa me rreze të mesme veprimi, Stoltenberg tha se ekziston një dialog i vazhdueshëm midis aleatëve dhe Kievit për këtë duke theksuar nevojën “e madhe” për municion dhe pjesë këmbimi për të gjitha sistemet e armëve.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tensionet në veri, Haradinaj: Mocioni i mosbesimit ndaj Kurtit, zgjidhja e vetme

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, është shprehur mjaft i shqetësuar për situatën në veri të vendit. Gjatë mbledhjes së kryesisë së AAK-së, Haradinaj tha se...

Të shtëna me armë zjarri, burri qëllon ndaj dy nënave, plagosen tre fëmijë në Greqi

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë i është afruar dy grave dhe të moshës 22 vjeç dhe 27 vjeç...

Detaje nga aksident i trefishtë në aksin Milot-Lezhë

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Milot-Lezhe. Janë përplasur një kamion, 2 motorre me drejtues kroate dhe një foristradë. Si pasojë e...

TË FUNDIT

Tensionet në veri, Haradinaj: Mocioni i mosbesimit ndaj Kurtit, zgjidhja e vetme

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, është shprehur mjaft i shqetësuar për situatën në veri të vendit. Gjatë mbledhjes së kryesisë së AAK-së, Haradinaj tha se...

Të shtëna me armë zjarri, burri qëllon ndaj dy nënave, plagosen tre fëmijë në Greqi

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë i është afruar dy grave dhe të moshës 22 vjeç dhe 27 vjeç...

Detaje nga aksident i trefishtë në aksin Milot-Lezhë

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Milot-Lezhe. Janë përplasur një kamion, 2 motorre me drejtues kroate dhe një foristradë. Si pasojë e...

Vuçiç kërkon ndihmën e Erdogan, i bën thirrje të ruaj stabilitetin në Ballkan

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç i kërkoi homologut të tij turk Rexhep Taip Erdogan në një bisedë telefonike që ta ndihmojë Serbinë për të stabilizuar...

Zyrtare/ Macron dhe presidentja Osmani takohen këtë të enjte në Moldavi

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka njoftuar se të enjten, më 1 qershor, së bashku me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, do të bisedojë me...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×