Luftë e ashpër në Sudan, OKB paralajmëron: Kërcënohemi nga një fatkeqësi humanitare

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Luftimet e ashpra midis ushtrisë sudaneze dhe Forcave paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) vazhduan sot në qendër të Khartoum.

Bombardime të rënda janë regjistruar edhe në qytetet fqinje Omdurman dhe Bahri, raporton Reuters.

Kombet e Bashkuara kanë ushtruar dje presion shtesë mbi palët në konflikt për të garantuar kalimin e sigurt të ndihmave humanitare pas grabitjes së gjashtë kamionëve.

- Advertisement -

Shefi i ndihmës i OKB-së, Martin Griffiths tha se shpresonte të kishte takime me RSF-në dhe ushtrinë sudaneze brenda dy deri në tre ditë për të marrë garanci prej tyre se kolona do të kalonte.

Kombet e Bashkuara paralajmëruan se luftimet midis ushtrisë dhe RSF-së, të cilat shpërthyen më 15 prill, mund të shkaktojnë një fatkeqësi humanitare që mund të përhapet në vende të tjera.

Deri më tani, 550 persona kanë vdekur në konflikte dhe gati 5000 janë plagosur. Në të njëjtën kohë, rreth 100,000 njerëz janë larguar nga Sudani që nga fillimi i konfliktit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Basha uron Ditën e Rinisë nga Senati Amerikan: Shqipëria do të bëhet!

Kryedemokrati Lulzim Basha ka uruar ditën e rinisë përmes një videomesazhi nga Senati Amerikan, teksa ndodhet në SHBA në një vizitë zyrtare. Në fjalën e...

Nga 21 janari te puna e SPAK, mesazhet e Ramës për drejtësinë e re në Kongresin e PS

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në Drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

Barometri: Socialistët shohin më pak korrupsion se të tjerët në vendin tonë!

Në mes të të gjithë të pyeturve nga Barometri në Euronews Albania, për perceptimin e lartë të korrupsionin në vend, ata që dallojnë në...

TË FUNDIT

Basha uron Ditën e Rinisë nga Senati Amerikan: Shqipëria do të bëhet!

Kryedemokrati Lulzim Basha ka uruar ditën e rinisë përmes një videomesazhi nga Senati Amerikan, teksa ndodhet në SHBA në një vizitë zyrtare. Në fjalën e...

Nga 21 janari te puna e SPAK, mesazhet e Ramës për drejtësinë e re në Kongresin e PS

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në Drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

Barometri: Socialistët shohin më pak korrupsion se të tjerët në vendin tonë!

Në mes të të gjithë të pyeturve nga Barometri në Euronews Albania, për perceptimin e lartë të korrupsionin në vend, ata që dallojnë në...

Të rinjtë perceptojnë më pak korrupsion në vend!

Në analizën e të dhënave të fundit mbi perceptimin e korrupsionit në vendin tonë, rezulton se të rinjtë janë grupmosha që perceptojnë më pak...

Korrupsioni në Shqipëri në nivele maksimale, ja çfarë thonë qytetarët

Barometri në Euronews Albania pasi mati besimin e qytetarëve për SPAK dhe institucioneve të reja të drejtësisë, të cilat rezultuan në nivelet më maksimale,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×