Intensifikohen luftimet në Sudan, OKB: Vendi në krizë humanitare

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Luftimet u intensifikuan në kryeqytetin e Sudanit në 24 orët e fundit, me tingujt e të shtënave që u dëgjuan në mbarë Khartumin dhe tymin e zi që ngjitej drejt qiellit.

Dy gjeneralët e përfshirë në konflikt kanë rënë dakord të dërgojnë përfaqësues në negociata, që ka gjasa të mbahen në Arabinë Saudite. Por kjo marrëveshje nuk ka sjellë reduktimin e luftimeve.

Ndërkohë, Programi Botëror për Ushqimin ka shfuqizuar pezullimin e përkohshëm të operacioneve, pasi luftimet mes grupeve të ndryshme ushtarake kanë çuar miliona banorë drejt urisë.

- Advertisement -

Shpërndarja e ushqimit pritet të rifillojë, por vetëm në ato lokalitete ku aksesi humanitar është i mundur.

Përballë thellimit të krizës humanitare, OKB ka dërguar një nga zyrtarët më të lartë të saj për të koordinuar dhe lehtësuar përpjekjet.

Kriza humanitare është paralajmëruar pasi njerëzve të mbetur të bllokuar nga përleshjet u kanë mbaruar ushqimet dhe uji i pijshëm.

E ndërsa disa mijëra shtetas të huaj janë evakuuar nga vendi, dhjetëra mijëra sudanezë po largohen drejt çdo pike kufitare që mund të arrijnë.

Një eksod i madh po verifikohet në vendet fqinje si Egjipt, Çad dhe Republikën e Afrikës Qendrore, me OKB që thotë se agjencia e saj për emigracionin llogarit mbi 800 mijë persona që kërkojnë siguri.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

TË FUNDIT

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×