GREQIA

Greqia në pritje të ndihmës, KE: Fondet janë të pakta. Rajonet helene ende nën ujë

Mbështetja evropiane për Greqinë, në përballjen me impaktin e përmbytjeve që përfshinë vendin në ditët e fundit, do të diskutohet të...

Greqia afër njohjes së Kosovës? Reagon Athina zyrtare: Pozicioni jonë s’ka ndryshuar

Greqia nuk do ta njohë Kosovën dhe qëndrimi do të vazhdojë të mbetet i njëjtë. Kështu kanë deklaruar zyrtarë të lartë nga...

Greqia vë në pranga 79 piromanë, ishin gati të ndiznin zjarre të reja pranë Athinës

Policia në Greqi ka arrestuar 79 piromanë lidhur me zjarret masive që kanë marrë dhenë në mbarë vendin. Ministri për Mbrojtjen Civile,...

Greqia refuzoi ndihmën për zjarret, vjen reagimi i parë nga qeveria shqiptare

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, ka reaguar në lidhje me refuzimin nga pala greke të ekipeve të zjarrfikëseve që shprehën gadishmërinë...

Greqia refuzon ndihmën e Shqipërisë për zjarret, kthehen pas zjarrfikëset

Greqia ka refuzuar ndihmën e ofruar nga shërbimi zjarrfikës i Shqipërisë, të cilët udhëtuan drejt kufirit për të shkuar për ndihmë...

Superkupa e Evropës/ Sevilla sfidon kampionët e Guardiolës, Greqia pret finalen

Manchester City dhe Sevilla do të përballen me njëra-tjetrën, ndërsa vetëm një skuadër ka mundësi që të nrejë lart trofeun e...

6100 persona në 24 orë, arrihet piku i hyrjeve nga Greqia përmes Kapshticës

Numri i hyrjeve nga Greqia në drejtim të Shqipërisë përmes pikës së kalimit kufitar të Kapshticës ka arritur pikun. Burime zyrtare bëjnë...

Beleri dhe Himara në udhëkryq, Greqia mund të bllokojë ndihmat për Shqipërinë

Greqia mund të bllokojë ndihmat për Shqipërinë nëse çështja për kryetarin e bashkisë Himarë, Fredi Beleri nuk merr zgjidhje. Ky i...

Greqia “kërcënon” me integrimin, Marinakis: Çështja Beleri me prioritet për Athinën

Mbajtja në burg e Fredi Beledit, kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës,  mund të kthehet në pengesë serioze për integrimin e Shqipërisë...

Greqia në luftë me flakët, Mitsotakis: Ditë të vështira na presin, BE premton ndihmë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, ka deklaruar se vendi është në luftë me zjarret masive, që kanë shkaktuar evakuime dhe që janë...

Greqia pranë legalizimit të martesave të të njëjtës gjini

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis konfirmoi se shumë shpejt Greqia do të çelë dritën jeshile për martesat e së njëjtës gjini. Gjatë një...

Greqia kërkon ndihmën e Turqisë për emigrantët

Zyrtarët grekë kanë nisur një sërë kontaktesh të nivelit të lartë me Qeverinë e re në Turqi, në përpjekje për t’iu...

Shpallet qeveria teknike në Greqi deri në zgjedhjet e ardhshme

Ioannis Sarmas, presidenti i Gjykatës së Auditimit në Greqi u emërua si kryeministër i përkohshëm deri në zgjedhjet e 25 qershorit. Pak...

Greqia bëhet gati për zgjedhje, Sondazhet: Procesi do të shkojë në një raund të dytë

Mbi 9.8 milionë grekë me të drejtë vote do të shprehin të dielën vullnetin e tyre për zgjedhjen e 300 ligjvënësve...

Pensionet me Greqinë| Përparojnë bisedimet, marrëveshja hyn në fazë të re

Njohja e pensioneve me Greqinë nuk është me një çështje e lënë nëpër sirtarë. Qeveritë e të dy vendeve kanë mbyllur fazën...

Vota abstonuese, a do ta njohë Greqia Kosovën? Flet ish-ministri i Jashtëm

Kosova është një hap më pranë anëtarësimit në Këshillin e Evropës. Komiteti Ministror i Këshillit të Evropës, ka marrë vendim që t’ia...