‘Luftë’ në kufirin serbo-hungarez, emigrantët përleshen me armë zjarri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një person u qëllua dhe mbeti i plagosur dhe një numër personash të tjerë u ndaluan pas të dhënave për një përleshje mes emigrantëve në një qytet verior të Serbisë, në kufi me Hungarinë. Sipas autoriteteve serbe, rreth 600 persona u ndaluan.

Policia deklaroi se kishte gjetur një 20-vjeçar që ishte qëlluar dy herë në gjoks, pasi ishte sinjalizuar nga banorët e qytetit Horgos se grupe emigrantësh po qëllonin ndaj njëri-tjetrit.

Incidenti vjen ndërsa shifrat e emigrantëve që përpiqen të arrijnë Evropën perëndimore përmes Ballkanit janë rritur ndjeshëm në muajt e fundit. Emigrantët vijnë në Serbi nga Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria. përpara se të kalojnë në shtetet anëtare të BE-së si Kroacia dhe Hungaria.

- Advertisement -

Disa qindra emigrantë besohet se kanë ngritur kampingjet e tyre në kufirin serbo-hungarez, duke bërë edhe përpjekje për të kaluar gardhin me gjemba që ndodhet atje. Emigrantët janë kthyer shpesh herë mbrapsht nga policia hungareze dhe kanë kaluar muaj të tërë në zonën kufitare përpara se të arrinin Evropën perëndimore.

Policia serbe deklaroi se ka ndërmarrë një operacion masiv për të ndalur të gjithë personat e përfshirë në incidentin e ndodhur natën mes së enjtes dhe së premtes, si dhe për ndaljen e trafikantëve me ndihmën e dronëve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

TË FUNDIT

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

Rritet shqetësmi për kostot e jetesës në Tiranë, si ndryshoi në matjet e Barometrit?

Shqetësimi i qytetarëve për koston e jetesës në kryeqytet është rritur. Të ndarë sipas gjinive 32.8% e atyre që mendojnë kështu janë meshkuj, ndërsa...

A është përmirësuar transporti publik në kryeqytet? E zbulon Barometri

Transporti publik është renditur si një nga problematikat kryesore sa i përket qytetarëve të Tiranës. 13.4% e të pyeturve nga Barometri i përkasin gjinisë femërore,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×