Lumi Drina në Bosnjë dhe Hercegovinë ‘pushtohet’ nga mbetjet, asnjë mbrojtje

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ky nuk është një grumbullim plehrash por është lumi Drina në Lindje të Bosnje Hercegovinës i cili është pushtuar nga mbeturina.

Tonelata mbeturina të hedhura buzë 3 lumenjve, përfundojnë pikërisht në lumin Drina e kryesisht situata bëhet problematike gjatë reshjeve të dendura të shiut.

Aktivistët mjedisorë thonë se një pengesë plehrash e instaluar disa kilometra në rrjedhën e sipërme nga një digë e ka kthyer qytetin në një vend të mbeturinave rajonale.

- Advertisement -

Në lum mblidhen shishe plastike, fuçi të ndryshkura, goma të përdorura dhe pajisje shtëpiake e të gjitha vijnë  nga degët e lumit që ndodhen në Bosnje, Mal të Zi dhe Serbi.

Dekada pas luftërave të viteve 1990 që shoqëruan shpërbërjen e Jugosllavisë, Ballkani mbetet prapa pjesës tjetër të Evropës si ekonomikisht ashtu edhe për sa i përket mbrojtjes së mjedisit.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Burri ishte kundër!” Stilistja: Nuk donte që të hapja Instagram për djalin

Stilistja Enxhi Valteri tha në “Good Mornin Albanians” se ka vendosur të mos postojmë më foto të djalit të saj në Instagram. E ftuar për...

VIDEO| Momentet pasi siriani qëllon me thikë fëmijët në parkun e lojërave

Një ngjarje e rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Annecy në juglindje të Francës. Një burrë i armatosur me një thikë sulmoi një...

Kujdes fëmijët, pedofilët gjenden dhe në Instagram

Instagram, faqja e njohur e rrjeteve sociale me më shumë se 1.3 miliardë përdorues, “ndihmon” të promovojë një rrjet të gjerë llogarish të dedikuara për...

TË FUNDIT

“Burri ishte kundër!” Stilistja: Nuk donte që të hapja Instagram për djalin

Stilistja Enxhi Valteri tha në “Good Mornin Albanians” se ka vendosur të mos postojmë më foto të djalit të saj në Instagram. E ftuar për...

VIDEO| Momentet pasi siriani qëllon me thikë fëmijët në parkun e lojërave

Një ngjarje e rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Annecy në juglindje të Francës. Një burrë i armatosur me një thikë sulmoi një...

Kujdes fëmijët, pedofilët gjenden dhe në Instagram

Instagram, faqja e njohur e rrjeteve sociale me më shumë se 1.3 miliardë përdorues, “ndihmon” të promovojë një rrjet të gjerë llogarish të dedikuara për...

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Një tursite polake, 55-vjeçare e cila vendosi të kalonte pushimet në Shqipëri, ka humbur jetën pasi ka rënë nga hoteli ku po qëndronte. Ngjarja ka...

Vrau Elton Çiçon në 2016, Apeli i GJKKO konfiskon pasuritë e Jani Aliajt

Gjykata e e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur konfiskimin e pasurive të Jani Aliajt nga Tepelena i cili...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×