Norma të reja ndaj ndotjes, Komisioni Evropian propozon paketën e re për automjetet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Evropian propozoi norma të reja kundër ndotjes për gjeneratën e fundit të makinave me karburant djegës, që pritet të mbeten në rrugët evropiane edhe pasi blloku të kalojë tek mjetet elektrike në 2035-n. Paketa “Euro 7” do të aplikohet për të gjitha veturat, furgonët, kamionët dhe autobusët.

“Propozimet tona do të bëjnë diferencën sepse në 2035-n, falë këtyre normave, emetimet nga mjetet e lehta do të reduktohen me 35% krahasuar me nivelin aktual. Ndërsa për automjetet e rënda, rënia do të jetë më shumë se 50%, ndaj kemi një sfidë të madhe përpara”, tha Thierry Breton, komisioner i BE për Tregun e Brendshëm.

Propozimet duhet të pranohen nga Parlamenti Evropian dhe vendet anëtare që të hyjnë në fuqi në korrik të 2025-s për veturat dhe furgonët. Ligjvënësit evropianë dhe shtetet anëtare arritën muajin e kaluar një marrëveshje për të ndalur shitjen e këtyre mjeteve me gaz dhe dizel brenda 2035-s.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë…

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...

Deputetja britanike në mbrojtje të Kosovës, kritika SHBA-BE: Po të na ndodhte ne…

Deputetja britanike Alicia Kearns, mbajti një fjalim mbështetës ndaj Kosovës në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën në Veri. Kearns, e cila është...

TË FUNDIT

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë…

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...

Deputetja britanike në mbrojtje të Kosovës, kritika SHBA-BE: Po të na ndodhte ne…

Deputetja britanike Alicia Kearns, mbajti një fjalim mbështetës ndaj Kosovës në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën në Veri. Kearns, e cila është...

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×