Ndotja e ajrit shkakton kancer tek joduhanpirësit, sipas studimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar thonë se më në fund kanë identifikuar se si ndotja e ajrit mund të shkaktojë kancerin e mushkërive te joduhanpirësit.

Sipas studimit, grimcat e vogla të prodhuara nga automjetet me motor me djegie nxisin rritjen e qelizave të mushkërive që përmbajnë mutacione që shkaktojnë kancer.

Gjetjet, të cilat nuk janë publikuar, u prezantuan në konferencën vjetore të Shoqatës Evropiane për Onkologjinë Mjekësore në Paris të shtunën.

- Advertisement -

“Qelizat me mutacione që shkaktojnë kancer grumbullohen natyrshëm ndërsa plakemi, por ato zakonisht janë joaktive. Ne kemi demonstruar se ndotja e ajrit zgjon këto qeliza në mushkëri, duke i inkurajuar ato të rriten dhe potencialisht të formojnë tumore”, tha profesori Charles Sëanton, i cili drejtoi studimin në Institutin Francis Crick dhe University College London (UCL)

Shkencëtarët gjetën gjithashtu norma më të larta të llojeve të tjera të kancerit në zonat me nivele të larta të grimcave të imëta.

Ata spekulojnë se ndotja e ajrit mund të nxisë rritjen e qelizave që mbartin mutacione që shkaktojnë kancer në trup

Parandalimi i kancerit

Studiuesit zbuluan se bllokimi i një molekule të quajtur IL-1β (interleukin-1β) – e cila normalisht shkakton inflamacion dhe lëshohet në përgjigje të ekspozimit ndaj PM2.5 parandalon formimin e kancerit, shkruan Euronews.

Tony Mok, një profesor në Universitetin Kinez të Hong Kongut, i cili nuk ishte i përfshirë në hulumtim, i quajti gjetjet “intriguese dhe emocionuese”.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×