English

Macron i vendosur për fitoren/ “Është koha për qartësim”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Emmanuel Macron thotë se është i vendosur për të fituar zgjedhjet legjislative të parakohshme që thirri pas humbjes së aleatëve të tij ndaj partisë së ekstremit të djathtë të Marine Le Pen në zgjedhjet evropiane.

- Advertisement -

Në intervistën e tij të parë që nga votimi i së dielës, ai mohon akuzat se vendimi i tij për të shpërndarë parlamentin mund t’i japë pushtet të madh politik ekstremit të djathtë dhe në thelb ta neutralizojë aftësinë e tij për të bërë politikë të brendshme.

“Jo fare. Unë po mendoj vetëm për Francën. Ishte një vendim i mirë dhe në interes të vendit. U them francezëve: mos kini frikë, shkoni dhe votoni,” tha ai në një intervistë të zhvilluar pas kthimit në Paris.

“Kjo është fryma e institucioneve tona: kam dëgjuar popullin francez. Tani është koha për qartësim. Shpërbërja është gjesti më i qartë, më radikal dhe më i fortë. Një gjest i madh besimi në popullin francez” tha Macron.

LEXO GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?