Mali i Zi, pa ambasadorë në 18 vende

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mali i Zi aktualisht nuk ka ambasadorë në 18 vende. Të dhënat janë publikuar në faqen e Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Sipas të njëjtave të dhëna, Mali i Zi ka ambasadorë në Belgjikë, Francë, Greqi, Itali, Rumani, Federatën Ruse, Maqedoninë e Veriut, Turqi dhe Ukrainë.

Sipas Kushtetutës së Malit të Zi, presidenti emëron dhe shkarkon ambasadorët dhe shefat e misioneve të tjera diplomatike jashtë vendit me propozimin e qeverisë dhe me mendimin e Komisionit të Kuvendit përgjegjës për marrëdhëniet ndërkombëtare.

- Advertisement -

Zëvendësimi i një numri të madh të ambasadorëve të emëruar nga qeveria e Gjukanoviçit ishte një nga lëvizjet e para të Qeverisë së 42-të të ish-kryeministrit Zdravko Krivokapiç.

Nga ana tjetër, kreu i shtetit Milo Gjukanoviç refuzoi të miratojë shumicën e ambasadorëve të propozuar nga qeveria.

Edhe sot, gati dy vjet pas emërimit të qeverisë së parë, situata nuk ka ndryshuar.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

TË FUNDIT

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...

Vrasja e mësuesit në Francë, 6 adoleshentë dënohen për krimin makabër

Gjashtë adoleshentë janë dënuar në lidhje me ngjarjet që çuan në prerjen e kokës së mësuesit të tyre Samuel Paty në vitin 2020, në...

Tentoi t’u kalonte kufirin grek 4 emigrantëve, kapet 38-vjeçari nga Banglandeshi

Një 38-vjeçar nga Banglandeshi, banues në Kamzë është arrestuar pasi u kap nga policia e Gjirokastrës ndërsa tentoi t’u kalonte kufirin me Greqinë 4...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×