Marrëveshje SHBA-Britani, “Deklarata e Atlantikut” kundër bashkëpunimit ruso-kinez

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Londra dhe Uashingtoni rinovuan partneritetin e tyre ekonomik dhe celebruan miqësinë e re mes tyre.

Në një takim të zhvilluar në Uashington, presidenti Joe Biden dhe kryeministri Rishi Sunak i dhanë jetë një partneriteti të ri në industrinë e mbrojtjes, energjinë bërthamore për qëllime civile dhe furnizimin me çelik. Akordi synon t’i bëjë ballë Kinës dhe Rusisë.

“Vende si Kina dhe Rusia janë të gatshme të manipulojnë dhe shfrytëzojnë hapjen tonë, të vjedhin pronën intelektuale, të përdorin teknologjinë për qëllime autoritare, apo për të dëmtuar sektorë jetikë si energjia. Sot nënshkruam ‘Deklaratën e Atlantikut’, një partneritet i ri ekonomik për një epokë të re, që nuk është arritur kurrë më parë”, tha Rishi Sunak, kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar.

- Advertisement -

Pavarësisht rëndësisë së ‘Deklaratës së Atlantikut’, teksti i saj nuk përmban asgjë për tregtinë e lirë, një marrëveshje që Britania e ka kërkuar që kur doli nga Bashkimi Evropian në 2020-n.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Drejtori i Policisë takon të ngarkuarin me punë të SHBA-së

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku priti në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme, të Ngarkuarin me Punë të Ambasadës...

Delfino Rent-A-Car zgjeron partneritetin franchise me SIXT në Shqipëri

Delfino Rent-A-Car, një franchise e pavarur SIXT në Maqedoni, zgjeron partneritetin ekskluziv me liderin global në shërbimet e lëvizjes premium duke hyrë në tregun...

Hëngrën karamele me kanabis, dhjetra nxënës në Xhamajkë shtrohen në spital

Më shumë se 60 nxënës të shkollave fillore u shtruan në spital në Xhamajka të hënën pasi pa e ditur hëngrën karamele të mbushura...

TË FUNDIT

Drejtori i Policisë takon të ngarkuarin me punë të SHBA-së

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku priti në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme, të Ngarkuarin me Punë të Ambasadës...

Delfino Rent-A-Car zgjeron partneritetin franchise me SIXT në Shqipëri

Delfino Rent-A-Car, një franchise e pavarur SIXT në Maqedoni, zgjeron partneritetin ekskluziv me liderin global në shërbimet e lëvizjes premium duke hyrë në tregun...

Hëngrën karamele me kanabis, dhjetra nxënës në Xhamajkë shtrohen në spital

Më shumë se 60 nxënës të shkollave fillore u shtruan në spital në Xhamajka të hënën pasi pa e ditur hëngrën karamele të mbushura...

Sëmundja e shkaktuar nga mushkonjat, humbin jetën 1 mijë njerëz në Bangladesh

Më shumë se 1,000 njerëz kanë vdekur në Bangladesh si pasojë e një sëmundje që po përhapet me shpejtësi. Që nga janari, 1,017 njerëz kanë...

“Do zgjidhja gruan, jo fëmijën gjatë lindjes”- Gazmend Ujkashi: S’e vë në diskutim

Kozmetologu Gazmend Ujkashi tha në emisionin “Good Morning Albanians” se nëse do i duhej të bënte zgjedhjen e vështirë mes fejuarës dhe fëmijës së...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×