Mbështetësit e Trump drejt Kongresit, Senati mbetet demokrat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shpresa e republikanëve për një “revolucion të kuq” për të siguruar kontrollin e Kongresit u zbehën të mërkurën teksa demokratët e Joe Biden bënë një mbrojtje më të fortë në zgjedhjet e mesmandatit.

Republikanët duket se janë në rrugën e duhur për të marrë Dhomën e Përfaqësuesve, por Senati është ende në lojë, me parashikimet që anojnë nga demokratët.

Për analistët politikë, këto zgjedhje afatmesme ishin të rëndësishme edhe për demokracinë.

- Advertisement -

“Këto zgjedhje kanë qenë më të forta nga sa mendohej. Po shohim se sa i përçarë është vendi, është më i polarizuar se kurrë. Ndaj mendoj se do të kemi një pjesëmarrje rekord në 2024-n. Gjithashtu mendoj se ndodhemi në një udhëkryq sa i takon demokracisë amerikane, pasi kemi ende gara dhe ende njerëz që mohojnë rezlutatet e 2020-s. Ndaj duhet të shohim se cilat do të jenë rezultatet e këtyre zgjedhjeve, pasi është e rëndësishme që ato të jenë të lira, të ndershme dhe që njerëzit të pranojnë rezultatin”, thotë Natasha Lindstaedt, eksperte e shkencave politike.

Zgjedhjet nuk dhanë rezultatin e shumëpritur për Donald Trump, që në bazë të rezultatit të tyre do të vendosë për kandidimin në vitin 2024.

Ndërsa numërimi i dha fitoren mbi 100 republikanëve, mbështetës të gënjeshtrës së Trump se Biden vodhi zgjedhjet e 2020-s, shumë figura të tjera të njohura që mohojnë fitoren e Biden dolën duarthatë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

KFOR thirrje protestuesve: Shmangni dhunën

Ushtarët e KFOR-it të Komandës Rajonale-Lindje nga Kompania Italiane, kanë qëndruar në Leposaviç, gjatë gjithë javës, duke ofruar siguri për të gjithë qytetarët atje. Ata...

EMRAT| Kush është 24-vjeçari që mbyti nënën në Përmet?

Mbrëmjen e kësaj të shtune në Përmet, Albi Muhollari ka mbytur nënën e tij, Zeniate Muhollari. Autori i ngjarjes së rëndë, sipas informacioneve paraprake nga...

E trishtë| Rrëzohet në trotuar, ndërron jetë gruaja në Kavajë

Një 83-vjeçare nga Polanda ka humbur jetën pasi është rrëzuar në trotuar. Ngjarja ka ndodhur këtë të shtunë në afërsi të një hoteli te Mali...

TË FUNDIT

KFOR thirrje protestuesve: Shmangni dhunën

Ushtarët e KFOR-it të Komandës Rajonale-Lindje nga Kompania Italiane, kanë qëndruar në Leposaviç, gjatë gjithë javës, duke ofruar siguri për të gjithë qytetarët atje. Ata...

EMRAT| Kush është 24-vjeçari që mbyti nënën në Përmet?

Mbrëmjen e kësaj të shtune në Përmet, Albi Muhollari ka mbytur nënën e tij, Zeniate Muhollari. Autori i ngjarjes së rëndë, sipas informacioneve paraprake nga...

E trishtë| Rrëzohet në trotuar, ndërron jetë gruaja në Kavajë

Një 83-vjeçare nga Polanda ka humbur jetën pasi është rrëzuar në trotuar. Ngjarja ka ndodhur këtë të shtunë në afërsi të një hoteli te Mali...

Ish-prokurori për arrestimin e zyrtares: Raportuan te Rama që po kapim njeriun tuaj

Ish-prokurori Eugen Beci komentoi për “Review” në Euronews Albania arrestimin e sekretares së Përgjithshme të ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro dhe punonjëses Laura Sheto. Sipas...

Avokati: Cili është fati i keq i Saimir Tahirit për të marrë pafajësinë

Avokati Jordan Daci komentoi nga studio e emisionit “Revieew” në Euronews Albania, mundësitë që ish-ministri i Brenshëm Saimir Tahiri të fitojë pafajësinë në Gjykatën...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×