Mbi 70 të vdekur nga zjarri në një qendër strehimi për emigrantët në Johanesburg

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 73 persona kanë vdekur pasi një zjarr përfshiu një ndërtesë pesë-katëshe në Johanesburg, qyteti më i madh i Afrikës së Jugut.

Të paktën shtatë fëmijë janë në mesin e të vdekurve

Ndërtesa në pronësi të qytetit është marrë nën kontroll nga banorët dhe emigrantët pa dokumente.

- Advertisement -

Autoritetet e qytetit janë të paqarta se çfarë e shkaktoi zjarrin

Të mbijetuarit e zjarrit, të cilët tani janë të pastrehë, do të strehohen në një ndërtesë tjetër që është gjithashtu në pronësi të qytetit të Johanesburgut.

Grupe njerëzish janë mbledhur jashtë godinës së djegur, duke pritur me ankth lajmet për të dashurit e tyre

John Steenhuisen, një udhëheqës nga partia opozitare e Aleancës Demokratike të Afrikës së Jugut, ka thënë se zjarri ishte “një katastrofë për kombin tonë, duke shkaktuar dhimbje dhe vuajtje të paimagjinueshme për njerëzit e pafajshëm”.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Italia, Franca dhe Gjermania thirrje BE-së: Të vendosen sanksione kundër Hamasit

Italia, Franca dhe Gjermania i kanë bërë thirrje Bashkimit Evropian që të vendosë sanksione ad hoc kundër Hamasit dhe mbështetësve të tij, shkruan Reuters,...

“Shpërthejnë” grevat e përgjithshme, shtetet arabe solidarizohen me Gazën

Punëtorë, biznese dhe institucione janë duke marrë pjesë në një grevë të përgjithshme të hënën, në disa vende arabe, për të shprehur solidaritet me...

Girona drejt titullit kampion i dimrit në Spanjë, “leksion” Barcelonës në transfertë

Girona është padyshim surpriza më e bukur e këtij sezoni në kampionatin spanjoll. Skuadra e Michel u rikthye në krye të tabelës së klasifikimit...

TË FUNDIT

Italia, Franca dhe Gjermania thirrje BE-së: Të vendosen sanksione kundër Hamasit

Italia, Franca dhe Gjermania i kanë bërë thirrje Bashkimit Evropian që të vendosë sanksione ad hoc kundër Hamasit dhe mbështetësve të tij, shkruan Reuters,...

“Shpërthejnë” grevat e përgjithshme, shtetet arabe solidarizohen me Gazën

Punëtorë, biznese dhe institucione janë duke marrë pjesë në një grevë të përgjithshme të hënën, në disa vende arabe, për të shprehur solidaritet me...

Girona drejt titullit kampion i dimrit në Spanjë, “leksion” Barcelonës në transfertë

Girona është padyshim surpriza më e bukur e këtij sezoni në kampionatin spanjoll. Skuadra e Michel u rikthye në krye të tabelës së klasifikimit...

“Kjo është farsë-komedi”, mbështetësi i Belerit: Drejtësia të marrë parasysh faktet

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur këtë të hënë para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...

76-vjetori i ndarjes nga jeta të Asdrenit, poeti i i himnit kombëtar

Më 11 dhjetor të vitit 1947 u nda nga jeta në Bukuresht, Aleks Stavre Drenova, i njohur si Asdreni. Emri artistik Asdreni përdorej nga vetë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×