Mbrojtja e medias, Parlamenti Evropian miraton Aktin për Lirinë e Shtypit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ligjvënësit në Parlamentin Evropian bënë thirrje për rregulla më të forta për mbrojtjen e lirisë së shtypit dhe gazetarëve.

I ashtuquajturi Akti për Lirinë e Medias ishte propozuar nga Komisioni Evropian për të përmirësuar transparencën e financimit të mediave, për të mbrojtur këto organe nga presioni politik dhe gazetarët nga programet e përgjimit si “Pegasus”.

Por tani, ligjvënësit kërkuan marrjen e hapave shtesë dhe rrëzuan përpjekjet e disa shteteve anëtare për të zhvlerësuar mbrojtjen e gazetarëve.

- Advertisement -

“Pa liri shtypi, pa pluralizëm mediatik, pa pavarësi mediatike dhe pa mbrojtjen e gazetarëve nuk ka demokraci. Kjo është ajo çfarë po përpiqemi të garantojmë këtu dhe ne synojmë të arrijmë lirinë dhe pluralizmin e medias shoqëruar me sundimin e ligjit, demokracinë dhe të gjitha të drejtat themelore, në mënyrë që kjo tendencë të ketë kuptim edhe në ato vende që nuk respektojnë lirinë e shtypit dhe pluralizmin e tij”, thotë Juan Fernando Aguilar, euro-deputet spanjoll.

Hapat pas në lirinë e medias në Poloni dhe Hungari kane shqetësuar gazetarët dhe OJQ-të në mbarë kontinentin e vjetër prej vitesh. Shumë fajësuan BE-në për mosmarrje të masave për të mbrojtur sektorin.

Ndërsa një euro-deputete hungareze e opozitës deklaroi se miratimi i Aktit për Lirinë e Medias ishte-i vonuar, por mund të përmirësojë situatën në terren.

“Besoj se Akti për Lirinë e Shtypit është i vonuar por edhe një copëz jetike e ligjit. Është me rëndësi të kemi masa si për shembull për transparencën e pronësisë së medias, apo kufizimin e financimeve shtetërore për median. Nëse këto procese do të ishin zbatuar një dekadë më parë, atëherë nuk do të kishte ndodhur që në disa vende anëtare të BE-së, si Hungaria, media mund të funksionojë me 90 për qind të financimeve nga shteti”, shprehet Katalin Cseh, shoqata ‘Renew Europe, Hungari.

Më herët, OJQ-të dhe shoqatat e gazetarëve kritikuan propozimin me argumentin se nuk ishte ambicioz sa duhet dhe paralajmëruan se disa shtete anëtare do të preferonin të dobësonin pjesët që ndalojnë mbikëqyrjen online dhe mbrojtjen e burimeve të gazetarëve. Por PE insiston se rregullat për ndalimin e mbikëqyrjes duhet të mbeten të forta.

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×