English

Më 24 gusht Japonia nis lëshimin e ujit radioaktiv nga Fukushima në oqean

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Japonia ka njoftuar se më 24 gusht do të fillojë të lëshojë në det më shumë se një milion ton ujë radioaktiv të pastruar nga termocentrali i shkatërruar i Fukushimës.

- Advertisement -

Ky operacion, i cili do të kryhet në bazë të një plani të miratuar nga qeveria japoneze dy vjet më parë, ka ngjallur kritika nga Kina, por edhe nga peshkatarët japonezë të cilët kanë frikë se reputacioni i industrisë japoneze të peshkimit dhe jetesa e peshkatarëve japonezë. do të kërcënohet, raporton Reuters.

“Kam kërkuar nga Tepco, e cila operon NPP Fukushima, të përgatitet shpejt për lëshimin e ujit sipas planit të miratuar nga organi rregullator bërthamor. Pritet që lëshimi i ujit të fillojë më 24 gusht, nëse moti e lejojnë”, tha Kryeministri Fumio Kishida këtë mëngjes.

Deklarata e Kishida vjen vetëm një ditë pasi qeveria japoneze tha se ishte arritur një “shkallë më e lartë mirëkuptimi” me industrinë japoneze të peshkimit.

“Unë premtoj se do të marrim përgjegjësinë e plotë për të siguruar që industria e peshkimit mund të vazhdojë të fitojë para edhe pse i gjithë procesi do të zgjasë dekada”, tha Kishida.

Japonia pohon se çlirimi i ujit radioaktiv është i sigurt dhe Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike e Kombeve të Bashkuara (IAEA) i dha dritën jeshile planit të qeverisë japoneze në korrik.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?