English

Me vetëm 3 ilaçe mund të shpëtojnë deri në një milion foshnja në vit 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Jetët e më shumë se një milion foshnjave në vit mund të shpëtohen në vendet në zhvillim nëse nënave do t’u jepej akses në masa të thjeshta shëndetësore me kosto të ulët si vitaminat, ilaçet kundër malaries dhe aspirinat, sugjeron një analizë e re.

- Advertisement -

Autorët e analizës, të botuar në revistën Lancet, vlerësojnë se 476,000 vdekje foshnjore dhe 566,000 foshnje që kanë vdekur në lindje mund të shmangen çdo vit, nëse një pjesë e vogël e masave, kryesisht para lindjes, do të zbatoheshin plotësisht në 81 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Në nivel global, numri i vdekjeve neonatale të foshnjave që vdesin brenda 28 ditëve është më shumë se përgjysmuar në tre dekadat midis 1990 dhe 2020, nga 5 milionë në 2.4 milionë.

Por në të gjithë botën në zhvillim, veçanërisht në Afrikën Sub-Sahariane dhe Azinë Jugore, shifrat mbeten të larta.

Një raport i OKB-së i publikuar këtë javë tregon se shkalla e progresit ka ngecur që nga viti 2015 për shkak të investimeve të reduktuara.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×