English

Mikrobiologia shqiptare në Oxford: Dy medikamentet që po përdoren në Britaninë e Madhe për të trajtuar COVID-19

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Detina Zalli, mikrobiologe dhe njëkohësisht pedagoge senior në Universitetin e Oksfordit, në një lidhje ‘live’ me Ilva Now tha se dy mendikamentet që po përdoren aktualisht në Britaninë e Madhe për të trajtuar të sëmurët me COVID-19 janë hidrololina, medikamenti që përdoret për trajtimin e malarjes dhe azitromicina, një antibiotik që kuron bakteriet.

- Advertisement -

Ajo nënvijëzoi faktin se këto nuk janë medikamente të aprovuara, por në situatën kur njohuritë rreth këtij virusi nuk janë të duhurat, është e vetmja mënyrë për të dalë nga situata. Sipas mikrobiologes, izolimi në Britaninë e Madhe pritet të zgjasë të paktën 3 muaj, pasi izolimi është e vetmja armë që kemi kundër virusit.

Studiuesja u shpreh e keqardhur që publikut i jepet informacion i përzierë sa i përket përdorimit ose jo të maskave, ndërsa theksoi se përdorimi i tyre është i domosdoshëm.

”Maskat janë të domosdoshme, studimet kanë treguar se ata që mbajnë janë në një rrezik 5 herë më të reduktuar. Por kjo s’do të thotë se nuk do të kapesh nga virusi”, tha ajo.

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?