Ministrat e jashtëm të BE-së takohen në Kiev në shenjë mbështetjeje për Ukrainën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrat e Jashtëm të BE-së po bëjnë një vizitë të papritur në kryeqytetin e Ukrainës për një takim jozyrtar që synohet si një shfaqje mbështetjeje për vendin e shkatërruar nga lufta.

Është një veprim i guximshëm dhe gjithashtu hera e parë që ministrat e jashtëm të BE-së takohen joformalisht në një vend të tretë, e në një vend në luftë.

Takimi pason një vizitë tjetër historike në shkurt, kur udhëheqja e BE-së u takua në Kiev për konsultimet e Komisionit Evropian/Qeverisë së Ukrainës dhe një samit BE-Ukrainë.

- Advertisement -

“Mbështetja jonë nuk varet nga mënyra se si do të vazhdojë lufta në ditët dhe javët e ardhshme,” u tha kryediplomati i BE-së Josep Borrell gazetarëve, përfshirë Euractiv, në Kiev në prag të takimit.

“Le të shohim se çfarë do të ndodhë në SHBA, por nga ana jonë, ne do të vazhdojmë të mbështesim dhe rrisim mbështetjen tonë,” tha Borrell, i pyetur për votimin në Uashington.

“Duhet të ofrojmë mbështetje të përhershme dhe strukturore sepse po përballemi me një kërcënim ekzistencial për Evropën”, theksoi ai.

Vetëm javën e kaluar, Rusia nisi breshërinë e saj më të madhe të raketave kundër Ukrainës, duke sinjalizuar muaj të vështirë dimri përpara dhe gjasat e një shtytjeje të rinovuar nga Moska për të bombarduar termocentralet kritike dhe infrastrukturën tjetër.

Të shtunën (30 shtator), Borrell bëri një vizitë të paparalajmëruar në qytetin port të sulmuar të Ukrainës të Odesës në Detin e Zi, ku ai dënoi si “barbare” dëmin e shkaktuar nga sulmet e fundit ruse në qytet.

Ai gjithashtu kritikoi presidentin rus Vladimir Putin për përfundimin e një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga OKB-ja që lejoi eksportet ukrainase përtej Detit të Zi, pavarësisht bllokadës së porteve nga Rusia, e cila është parë si thelbësore për trajtimin e pasigurisë globale të ushqimit dhe frenimin e çmimeve të grurit.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

TË FUNDIT

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...

60 ditë dënim për opozitën? Deputetja e PS: S’do i vënë më zjarrin Parlamentit

Deputetja e Partisë Socialiste, Pranvera Resulaj tha në “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, se vendimi për të përjashtuar me 60 ditë deputetët...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×