Ministrat e Jashtëm të G7 takohen sot në Gjermani

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrat e Jashtëm të G7 takohen sot në Gjermani për të diskutuar masat më të mira për të mbështetur Kievin, pasi sulmet e fundit ruse në infrastrukturën energjetike të Ukrainës shkaktuan ndërprerje të gjera të energjisë në vend.

Fokusi i samitit ministror dyditor në Münster në Gjermaninë perëndimore do të jetë lufta në Ukrainë, por roli i Kinës në skenën politike globale si dhe protestat në Iran do të jenë gjithashtu në agjendë, raporton Reuters.

“Ky takim ministror i G7 vjen në një moment të rëndësishëm për ne,” tha një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit, duke vënë në dukje se grupi “ka qenë një mekanizëm jetik për koordinimin e qasjes politike ndaj çështjeve më urgjente”.

- Advertisement -

Ministrat e G7 ndoshta do të diskutojnë gjithashtu vendimin e fundit të kancelarit gjerman Olaf Scholz për të lejuar kompaninë kineze të anijeve Cosco të investojë në një terminal në Hamburg, si dhe synimin e tij për të vizituar Pekinin nesër.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Beleri nga qelia: Bashkia e Himarës po mbahet nga koalicioni i hajdutëve të pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...

Beleri: Emri i zyrtarit të PD krah Berishës që ka ardhur në burg të më takojë

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri, tha në një intervistë ekskluzive për drejtuesen e emisionit Now në Euronews Albania, Erla Mëhilli se...

Betimi/Beleri flet nga burgu: Si e dha Rama 4 muaj më parë vendimin e sotëm të GJKKO

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, ka folur nga burgu për emisionin “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, pas rrëzimit...

TË FUNDIT

Beleri nga qelia: Bashkia e Himarës po mbahet nga koalicioni i hajdutëve të pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...

Beleri: Emri i zyrtarit të PD krah Berishës që ka ardhur në burg të më takojë

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri, tha në një intervistë ekskluzive për drejtuesen e emisionit Now në Euronews Albania, Erla Mëhilli se...

Betimi/Beleri flet nga burgu: Si e dha Rama 4 muaj më parë vendimin e sotëm të GJKKO

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, ka folur nga burgu për emisionin “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania, pas rrëzimit...

“Do ta bëjë Himarën greke”, Beleri i përgjigjet gazetarëve: Zëdhënës bandash

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri, i cili ndodhet në burg prej 7 muajsh tha në një intervistë ekskluzive për drejtuesen e...

Ekskluzive/Flet për herë të parë nga qelia Fredi Beleri, akuzon Ramën për arrestimin

Kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, ka folur nga burgu për emisionin “Now me Erla Mwhillin” në Euronews Albania, pas rrëzimit...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×