Ministrat e Mbrojtjes së BE diskutojnë për mbështetjen për armatosjen e Ukrainës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vazhdimi i armatosjes së Ukrainës nga Perëndimi është çështja që po dominon takimin e ministrave të Mbrojtjes të BE-së në Suedi.

Ata po shqyrtojnë plane se si të furnizojnë Kievin me municione me vlerë miliarda euro nga stoqet përkatëse dhe se si të bashkojnë forcat për më shumë. Komisioni Evropian po nxit palët për një vendim të shpejtë.

“Çështja është se si të sigurojmë municionet e duhura që Ukraina të vazhdojë vetëmbrojtjen. Prezantova propozimin që ministrat do të diskutojnë. Ai është hartuar bashkë me Agjencinë Evropiane të Mbrojtjes, të cilën kam nderin ta drejtoj dhe Komisionin”, u shpreh Josep Borrell, Përfaqësues i Lartë për Punët e Jashtme.

- Advertisement -

Veçmas takimit, ministri ukrainas i Mbrojtjes mohoi që vendi i tij të ishte përfshirë në sabotimin e gazsjellësit “Rrjedha e Veriut”.

“Për mua, kjo është një histori e çuditshme pasi nuk ka asnjë lidhje me ne. Mendoj se hetimi i autoriteteve zyrtare do të zbardhë çdo detaj. Në rast të kundërt do të ishte një kompliment për forcat tona speciale, por nuk e kemi bërë ne”, theksoi Oleksii Reznikov, ministër i Mbrojtjes së Ukrainës.

Zyrtarët e BE-së shpresojnë të firmosin një plan për furnizimin e përbashkët të Ukrainës, që të mund të miratohet përpara takimit të ministrave të Jashtëm, më 20 mars.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

TË FUNDIT

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

Vritet me dy plumba në kokë shqiptari në Greqi (Emri)

Thimi Roland Droboniku alias Thimi Roland Prifti është qëlluar me dy plumba në kokë mbrëmjen e së enjtes në Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Zyrtari i PD: Ku gaboi Greqia me çështjen e Belerit

Kreu i FRPD, Besard Xhaferri tha në “Now me Erla Mëhillin” se në çështjen Beleri ka ndërhyrje politike, pasi betimi i tij duhet të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×