Ministri gjerman: Dërgimi i armëve në Ukrainë lejohet sipas ligjit ndërkombëtar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri gjerman i Drejtësisë Marco Buschmann tha se dërgimi i armëve në Ukrainë është i lejueshëm sipas ligjit ndërkombëtar dhe se kjo nuk e bën Gjermaninë pjesëmarrëse në luftë kundër Rusisë.

Sipas tij, Ukraina po zhvillon një luftë legjitime për mbrojtjen e vendit kundër pushtimit nga Rusia.

“Pra, nëse ata ushtrojnë të drejtën e tyre ligjore për vetëmbrojtje, mbështetja ndaj tyre duke i furnizuar me furnizime me armë, nuk do të thotë se Gjermania do të futet në luftë”, u shpreh Buschmann për gazetën Welt am Sonntag.

- Advertisement -

Ai shtoi se ky nuk ishte vetëm mendimi i tij personal, por edhe qëndrimi i qeverisë federale.

Buschmann vuri në dukje gjithashtu se Gjermania është bërë një nga vendet në botë që ishin të parat që hetuan dhe grumbulluan në mënyrë sistematike prova të krimeve të luftës në Ukrainë.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×