Ministri i Jashtëm iranian në Moskë, bisedime me Lavrovin për programin bërthamor

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amir-Abdollahian mbërriti në Moskë mbrëmjen e së martës, për një vizitë zyrtare.

Amir-Abdollahian dhe delegacioni i tij u prit në aeroport nga zyrtarë të Ministrisë së Jashtme ruse, ambasadori iranian në Rusi dhe anëtarë të stafit të ambasadës së vendit në Moskë, shkruan Tass.

Pas mbërritjes së tij, ministri pati një bisedë të shkurtër me gazetarët iranianë, ku tregoi se për çfarë do të diskutojë me zyrtarët rusë.

- Advertisement -

“Një nga çështjet që do të ngrihet gjatë diskutimeve tona të nesërme meMinistrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov do të jetë Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit për programin bërthamor të Iranit. Rusia luajti një rol efikas në raundin e ri të bisedimeve 4+1 në Vjenë, i cili vazhdoi për disa muaj. Kolegët tanë rusë vazhdojnë të përmbushin detyrimet e tyre lidhur me kthimin e palëve në tryezën e bisedimeve”, theksoi ai.

Abdollahian do të vizitojë Moskën me ftesë të Lavrovit. Ndër të tjera, ata do të diskutojnë për aspekte të ndryshme të marrëdhënieve dypalëshe, si dhe për çështje të caktuara të agjendës rajonale dhe ndërkombëtare me interes të përbashkët.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lind fëmija i parë në mitrën e implantuar nga një robot

Për herë të parë në botë lindi një bebe e mbartur në një mitër të implantuar në nënën e tij nga një robot. Fëmija, i cili është djalë,...

Jorida Tabaku dorëhiqet nga postet partiake, ç’ndodhi në mbledhjen e Kryesisë së PD

Mbledhja e Kryesisë së Partisë Demokratike e mbajtur ditën e martë e cila nisi rreth orës 18:00 pasdite e përfundoi pas mesnatës është shoqëruar...

Finlanda dëbon diplomatët rusë

Finlanda do të dëbojë nëntë diplomatë rusë nga Ambasada ruse në Helsinki, duke i akuzuar ata se punojnë në misione të inteligjencës. “Veprimet e tyre...

TË FUNDIT

Lind fëmija i parë në mitrën e implantuar nga një robot

Për herë të parë në botë lindi një bebe e mbartur në një mitër të implantuar në nënën e tij nga një robot. Fëmija, i cili është djalë,...

Jorida Tabaku dorëhiqet nga postet partiake, ç’ndodhi në mbledhjen e Kryesisë së PD

Mbledhja e Kryesisë së Partisë Demokratike e mbajtur ditën e martë e cila nisi rreth orës 18:00 pasdite e përfundoi pas mesnatës është shoqëruar...

Finlanda dëbon diplomatët rusë

Finlanda do të dëbojë nëntë diplomatë rusë nga Ambasada ruse në Helsinki, duke i akuzuar ata se punojnë në misione të inteligjencës. “Veprimet e tyre...

SHBA vendos sanksione të reja ndaj Iranit

Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione ndaj dhjetëra personave dhe entiteteve në Iran, Kinë dhe Hong Kong, duke i akuzuar për një rrjet që mbështet...

Kryesia e PD merr vendimin, caktohet data e zgjedhjes së kryetarit të ri

Në mbledhjen e Kryesisë së Partisë Demokratike të mbajtur me 6 qershor 2023, Kryesia vendosi hapjen e procesit zgjedhor dhe mbajtjen e zgjedhjeve për...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×