English

Ministri i Jashtëm italian, Tajani pason Belusconin në drejtimin e Forza Italia

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Antonio Tajani, ministri i jashtëm italian, është zgjedhur si lider i Forza Italia, partisë konservatore të themeluar 29 vjet më parë nga miliarderi i medias manjati Silvio Berlusconi, i cili vdiq së fundmi.

- Advertisement -

Tajani, 69 vjeç, i cili u zgjodh unanimisht nga këshilli kombëtar i Forza Italia më 15 korrik, përballet me detyrën e vështirë për të ringjallur pasurinë e një partie, mbështetja publike e së cilës ishte pakësuar prej vitesh edhe para vdekjes së Berlusconit.

“Unë po marr një trashëgimi pothuajse të pamundur,” tha ai në mbledhjen e Romës të përfaqësuesve kombëtarë, evropianë dhe lokalë të Forza Italia.

“Nuk është e lehtë të drejtosh një lëvizje politike që ka pasur Silvio Berlusconin si lider të saj për gati 30 vjet,” tha ai, duke folur në një skenë përballë një imazhi të madh të Berlusconit.

Tajani e ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së tij jashtë Italisë, duke shërbyer si Komisioner Evropian në Bruksel dhe si president i Parlamentit Evropian .

Forza Italia është partneri i vogël midis tre partive kryesore në qeverinë e krahut të djathtë të Giorgia Melonit, pas vetë kryeministrit Vëllezërit e Italisë dhe Lidhjes së Matteo Salvinit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?