English

Ministri serb i Mbrojtjes viziton bazën ushtarake, provokon nga Medvegja

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Millosh Vuçeviç, ka vizituar bazën ushtarake serbe në Medvegjë, komunën e banuar me shumicë nga shqiptarët, nga ku ka përdorur retorikë provokuese.

- Advertisement -

Duke folur për thirrjen ushtarake, ministri i Mbrojtjes theksoi se nuk është një thirrje e zakonshme apo një punë e zakonshme.

“Është diçka më shumë, është diçka që të udhëheq gjatë gjithë jetës dhe që, jam i sigurt, të gjithë qytetarët e Serbisë e respektojnë, e vlerësojnë dhe e vlerësojnë. Rroftë Ushtria Serbe, rroftë Serbia jonë”– tha ministri Vuçevic.

Komandanti i bazës “Medevce”, kapiteni Milan Smiljkoviç, e njoftoi ministrin për detyrat në departamentin e përgjegjësisë dhe organizimin e jetës dhe punës në atë bazë.

Ministri i Mbrojtjes gjatë bisedës me pjesëtarët e Forcave të Armatosura të Serbisë u kujdes që detyrat e sigurimit të vijës administrative dhe kontrollit të Zonës së Sigurisë Tokësore të kryhen me përgjegjësi dhe profesionalizëm, duke garantuar sigurinë e të gjithë qytetarëve të Serbisë.

I shoqëruar nga komandanti i Brigadës 250 të Raketave Kundërajrore, pjesë e së cilës bën pjesë edhe kjo njësi, ai vëzhgoi zbatimin e detyrave kritike dhe gjendjen e baterisë së raketave, si dhe mori pjesë në një demonstrim të punës së ndërrimeve luftarake gjatë transferimit të forcat në një nivel më të lartë gatishmërie.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?