English

Ministri turk tregon se çfarë u arrit në Stamboll për luftën në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu tha se “konsensusi dhe mirëkuptimi i përbashkët”, u arrit midis delegacioneve ukrainase dhe ruse për disa çështje gjatë bisedimeve në Stamboll të martën.

- Advertisement -

“Përparimi më domethënës në negociata është bërë sot,” tha Mevlüt Cavusoglu për bisedimet e ndërmjetësuara nga Turqia.

Ai përshëndeti përparimin e bërë veçanërisht në “prioritetin kryesor të arritjes së një armëpushimi sa më shpejt të jetë e mundur për të hapur rrugën për një zgjidhje të përhershme politike”.

Cavusoglu tha se çështjet më të ndërlikuara do të diskutohen në nivele më të larta, me një takim midis ministrave të jashtëm rusë dhe ukrainas për të bërë rregullimet përfundimtare në qasjen e përbashkët.

Ai nënvizoi se një takim midis presidentit rus Vladimir Putin dhe atij ukrainas Volodymyr Zelenski është në rendin e ditës. Autoritetet ruse deklarojnë se një takim i tillë mund të mbahet nëse ka shanse për arritjen e një marrëveshjeje mes dy vendeve.

Rusia ka vendosur që të zvogëlojë operacionet e saj ushtarake në Kiev dhe Chernihiv, thanë negociatorët rusë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?