English

Ministria britanike e Mbrojtjes: Kremlini mund të mos financojë më grupin Wagner

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministria e Mbrojtjes e Britansë së Madhe tha se ekziston mundësia që Rusia të mos financojë më aktivitetet e grupit mercenar Wagner.

- Advertisement -

Ministria në një buletin të përditshëm tha se Rusia ka vepruar kundër disa interesave tjera të pronarit të Wagner, Yevgeny Prigozhin, pasi ky i fundit udhëhoqi një rebelim të dështuar kundër drejtuesve të lartë të ushtrisë ruse në qershor.

“Nëse shteti rus nuk e paguan më Wagnerin, paga e dytë më e besueshme janë autoritetet bjelloruse,” tha ai.

Sipas Reuters, kjo ministri tha se grupi po shkon drejt zvogëlimit dhe rikonfigurimit për të kursyer në shpenzimet e pagave të stafit në një kohë presioni financiar.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?