Minoriteti grek kundër reformës territoriale: Ndarja e 2014 ndikoi negativisht

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Minoriteti grek në Shqipëri ka kritikuar ndarjen administrative të vendit në vitin 2014.

Përfaqësuesit e bashkimit demokratik “Omonia”, të ftuar në komisionin e reformës territoriale deklaruan se ndarja administrative ka ndikuar negativisht për minoritetin grek.

“Një banor nga Karroqi që të mbërrijë në Finiq qendra administrative e bashkisë i nevojitet rrugëtim prej 2 ore në rrugë dheu me mjete të posaçme me tarifë që kushton më shumë se 50 euro”, u shpreh kryetari i Omonia, Vasil Kajo.

- Advertisement -

Ata deklaruan se në këto 8 vite, kostot nuk u ulën për bashkitë dhe as investimet nuk u rritën.

“3 njësitë administrative të bashkisë Himarë para vitit 2014 kishin 140 punonjës, sot kanë mbi 250 punonjës. Kostoja financare është pothuajse dyfishuar, shërbimet janë keqësuar sepse gjeografia e bashkisë nuk e ndihmon”, tha kryetari i Ominia për degën e Himarës.

Organizata të tjera ngritën shqetësimin e pabarazisë rajonale, shpërndarjes sw investimeve nw territor dhe humbjes së përfaqësimit të komuniteteve.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

TË FUNDIT

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×