English

Mitsotakis: Erdogan nuk ka lidhje me organizatën terroriste palestineze Hamas

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis ka folur për zhvillimet në Lindjen e Mesme dhe të gjitha çështjet që shqetësojnë 27 anëtarët e BE-së në konferencën për shtyp që po mbahet në Bruksel pas përfundimit të Samitit.

- Advertisement -

“Problemi i Izraelit ka nevojë për një zgjidhje politike dhe kjo është një zgjidhje me dy shteteve” , komentoi Kyriakos Mitsotakis

Në të njëjtën kohë, duke komentuar deklaratat e Rexhep Tajip Erdogan për Hamasin, ai vuri në dukje se “Erdogan nuk e njeh atë që propozon Hamasi. Por besoj se kjo nuk duhet të ndikojë në kontekstin e dialogut greko-turk. Ne mbetemi të fokusuar në axhendën tonë pozitive” .

Ai vazhdoi duke thënë se “në samit u gjet një bazë e kënaqshme e përbashkët që njeh të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje brenda kufijve të ligjit ndërkombëtar, por gjithashtu shpreh shqetësim të fortë për situatën humanitare që mbizotëron në Gaza.

Samiti i dërgon një mesazh Izraelit që të marrë seriozisht situatën në Gaza dhe të lejojë hyrjen e ndihmave humanitare.

Korridoret humanitare dhe “armëpushimet” në Gaza kërkohen nga evropianët.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?