Mori kredi për të luftuar kancerin, 68-vjeçarja apel qeverisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Teuta Murataj nga Gjirokastra në vitin 2009 u diagnostikua me kancerin e gjirit. Mungesa e medikamenteve ia vështirësoi edhe më shumë sfidën me sëmundjen.

“Në kohën kur kalova kancerin e gjirit dhe bëra 6 seanca kimioterapie dhe bëra 2 muaj rreze në Onkologjikun e Tiranës ishte periudha e vitit 2009 ku aty doli një grup mjekësh që i vodhën ilaçet dhe unë i merrja në Athinë mi sillnin njerëzit nga Athina. I merrja në qese dhe vija i injektoja ato helme në trupin tim në Onkologjik,” – u shpreh ajo.

Për 64-vjeçaren, jeta nuk është treguar e drejtë.

- Advertisement -

“Në vitin 2017 mu përsërit sërish kanceri, por tani në mitër dhe bëra papë një operacion, bëra prapë kimioterapi, rreze. Dhe është për të ardhur keq që një nën, një grua shqiptare Lufton me një sëmundje kaq të rëndë, që është kaq e përhapur të paguhet me 100 euro në muaj. Më thoni ju znj. Ministre e Financave, më thoni ju kryeministër i Shqipërisë Edi Rama çfarë të bëj unë tani të mjekohem, të ushqehem, të vishem, të mbaj familjen, çfarë të bëj,” – apeloi Murataj.

Kostot për kurimin e sëmundjeve kanë qenë rreth 18 mijë euro, ndaj ajo është detyruar të marrë dy herë kredi.

Sëmundjet me të cilat është përballur Teuta nuk ia kanë vrarë shpresën, ama besimin tek qeveria po.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U kap me 45 kg kokainë e mbi 400 mijë euro cash, dënohet shqiptari në Itali

Një 46-vjeçar shqiptar është dënuar me 4 vite dhe 5 muaj burg pasi u kap me 45 kilogramë kokainë dhe me 404 mijë euro...

“Pranuan bashkëpunimin me Metën, jo me ne”, Pampuri: E çuan PD-në në katastrofë

Deputetja e Partisë Demokratike Orjola Pampuri tha për Euronews Albania se grupimi i Rithemelimit, e çoi Partinë Demokratike drejt katastrofës, pasi sipas saj rezultatet...

Aksident i rëndë në Itali, bie në humnerë autobusi me fëmijë

Një autobus është përfshirë në një aksident dhe ka dalë nga rruga në provincën Massa Carrara, në lokalitetin Tecchia Rossa, midis Pontremolit dhe Zerit. Mediat...

TË FUNDIT

U kap me 45 kg kokainë e mbi 400 mijë euro cash, dënohet shqiptari në Itali

Një 46-vjeçar shqiptar është dënuar me 4 vite dhe 5 muaj burg pasi u kap me 45 kilogramë kokainë dhe me 404 mijë euro...

“Pranuan bashkëpunimin me Metën, jo me ne”, Pampuri: E çuan PD-në në katastrofë

Deputetja e Partisë Demokratike Orjola Pampuri tha për Euronews Albania se grupimi i Rithemelimit, e çoi Partinë Demokratike drejt katastrofës, pasi sipas saj rezultatet...

Aksident i rëndë në Itali, bie në humnerë autobusi me fëmijë

Një autobus është përfshirë në një aksident dhe ka dalë nga rruga në provincën Massa Carrara, në lokalitetin Tecchia Rossa, midis Pontremolit dhe Zerit. Mediat...

KAS rinumëron kutinë në Mallakastër| 63 vota mangët për PDIU

Nga numërimi i një kutie në Mallakastër, rezultoi se PDIU kishte 63 vota mangët në rezultatin final. Rihapja e kutisë në KAS bëri që PDIU...

Marshim për paga më të larta, mijëra mësimdhënës rumunë braktisin punën

Dhjetëra mijëra mësimdhënës të shkollave fillore dhe të mesme në Rumani marshuan drejt ndërtesës së qeverisë në qendër të Bukureshtit më 30 maj, duke...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×