English

“Mos”! – Biden paralajmëron Iranin të heqë dorë nga sulmi në Izrael

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan, Joe Biden ka thënë se pret që Irani të sulmojë Izraelin së shpejti, teksa rriten shqetësimet për hakmarrjen iraniane, pas një sulmi ajror që ia ka vrarë komandantë të lartë ushtarakë më herët gjatë këtij muaji.

- Advertisement -

Izraeli nuk e ka pranuar se e ka sulmuar konsullatën iraniane në Siri, mirëpo ka sugjerime se ai qëndron mbrapa.

Zyrtarët amerikanë i kanë thënë televizionit CBS se një sulm i madh në Izrael mund të ndodhë së shpejti.

Izraeli ka thënë se është i gatshëm të mbrojë vetën. Biden i ka thënë Iranit: “Mos”.

“Ne jemi të përkushtuar për ta mbrojtur Izraelin. Ne do ta mbështesim Izraelin. Ne do ta ndihmojmë Izraelin që të mbrohet dhe Irani nuk do t’ia dalë”.

Irani e përkrah Hamasin – grupin palestinez të shpallur terrorist nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian – i cili udhëheq Gazën dhe lufton kundër Izraelit.

Irani mbështet edhe disa rrjete tjera luftarake në rajon, përfshirë Hezbollahun në Liban, të cilat kryejnë sulme të shpeshta kundër izraelitëve.

Të premten, Hezbollahu ka thënë se ka nisur “dhjetëra raketa” nga Libani drejt Izraelit.

Një zëdhënës i forcave mbrojtëse të Izraelit, ka thënë se ushtria ka regjistruar nisjen e 40 raketave dhe dy dronëve shpërthyes, mirëpo nuk është raportuar për viktima.

Një zyrtar amerikan ka thënë për CBS-in se këto sulme janë të ndara prej sulmit iranian që pritet kundër Izraelit.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×