English

‘Mos njihni zgjedhjet në Serbi’/ Eurodeputetët kundër Vuçiç, letër KE dhe BE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përfaqësues të Partisë Popullore Evropiane, të Gjelbrit dhe Social Demokratët në parlamentit Europian i kanë dërguar një letër Presidentit të Komisionit Evropian, Komisionerit për Zgjerimin dhe Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikat e Integrimit dhe Sigurisë për zgjedhjet në Serbia.

- Advertisement -

Eurodeputetët kërkojnë një hetim ndërkombëtar të zgjedhjeve parlamentare dhe lokale serbe.  Letra gjithashtu kërkon që rezultatet e zgjedhjeve të mos njihen derisa të përfundojë një hetim i plotë i pavarur për parregullsitë zgjedhore.

Konkretisht kërkohet verifikim më i detajuar për procesin elektoral në Beograd ku pretendimet për manipulime zgjedhjesh kanë qenë më të mëdha nga opozita.

Letra citon raportin e vëzhguesve ndërkombëtar të zgjedhjeve, të cilët thonë se procesi elektoral në Serbi nuk mund të cilësohet i lirë dhe i ndershëm. Vëzhguesit kanë folur për parregullsi dhe mashtrime të hapura zgjedhore.

Eurodeputetët theksojnë se gjatë procesit elektoral u bënë akuza publike për blerje votash, abuzim me burimet publike, falsifikim të listave zgjedhore dhe blerje të mediave nga qeveria.

Pritet që më 8 shkurt Parlamenti Evropian do të votojë për rezolutën për zgjedhjet serbe. Ndërkohë qeveria serbe ka mohuar akuzat dhe i vlerëson zgjedhjet si të lira.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?